Farklı kalitelerdeki poliester kumaşların susuz boyanması
Waterless dyeing of polyester fabrics with different qualities
  1. Tez No: 793208
  2. Yazar: BÜŞRA ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tekstil endüstrisi, büyük miktarlarda enerji, su ve tehlikeli kimyasallar kullandığı için küresel kaynaklar üzerinde ağır bir yük oluşturmaktadır. Bu durum tekstillerin sürdürülebilirliği ile ilgili sorunları gündeme getirmiştir. Son yıllarda, süperkritik karbondioksit (scCO2) teknolojisi tekstil terbiye işlemlerini sürdürülebilir kılmak için etkili bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Poliesterin süperkritik karbondioksit ortamında boyanmasına ilişkin yapılan çalışmalar literatürde mevcutken kumaş yapısı ve gramajıyla ilgili çeşitlilik görülmemektedir. Bu tez çalışmasında farklı kumaş konstrüksiyonları ve gramajlardaki poliester kumaşlar scCO2 ortamında boyanmış, elde edilen sonuçlar konvansiyonel yöntem ile boyanmış kumaşlar ile kıyaslanmıştır. Hem konstrüksiyonuna ve hem de gramaja göre scCO2 ortamda boyamada sıcaklık ve basınç değerlerinin değiştiği, susuz ortamda boyamaların yapılan fiziksel testler açısından da başarılı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The textile industry uses large amounts of energy, water and hazardous chemicals therefore places a heavy burden on global resources. This problems have brought up the related to the sustainability of textiles. In recent years, supercritical carbon dioxide (scCO2) technology has used as an effective method to make textile finishing processes sustainable. There are many studies on polyester fabric dyeing in a supercritical carbon dioxide environment in the literature, however, fabrics construction and weights that were used in studies, are not very different. In this thesis, polyester fabrics with different fabric constructions and weights were dyed in scCO2 medium, and the results were compared with fabrics dyed with the conventional method. It has been concluded that the temperature and pressure values change in scCO2 medium according to both the construction and the weight, and the dyeings in the scCO2 (waterless) medium are also successful in terms of the physical tests.