Ortaokulda fen bilimleri dersinde bağlam temelli öğrenme yaklaşımının etkililiği
Effectiveness of context-based learning approach in secondary school science course
  1. Tez No: 793229
  2. Yazar: HANNE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ULUÇINAR SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fen öğretiminde kullanılan yeni yaklaşımlar öğrenci merkezli bir anlayış benimseyerek daha kalıcı ve anlamlı öğrenmeyi destekler. Fen öğretiminde kullanılan yeni yaklaşımlardan biri de bağlam temelli öğrenmedir. Bağlam temelli öğrenme, günlük hayattan alınan örneklerin öğrenci seviyesine uygun olarak öğrenmeyi ve sınıf içi etkinlikleri gerçek dünyadaki problemlerle ilişkilendirerek konuların anlaşılmasını sağlayan öğretim yöntemidir. Öğrencilere günlük hayattan bağlamlar sunularak bilgiye ulaşmalarını gerektirecek bir öğrenme ortamı oluşturulur. Bu araştırmanın amacı 6. sınıf fen bilimleri dersinde bağlam temelli öğretimin etkililiğini araştırmaktır.“Ses ve Özellikleri”ünitesinde bağlam temeli öğretim yapılmış, bağlam temelli öğrenmenin akademik başarı, fen konularına yönelik ilgi ve fene yönelik kaygıya etkisi incelenmiştir. Çalışmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ağrı ili Patnos ilçesinde bulunan bir ortaokuldan seçilen iki şubedeki 6. sınıfta öğrenim gören 36 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubunda bulunan 20 öğrenciye araştırmacı tarafından REACT modeline göre hazırlanan bağlam temelli öğrenme etkinlikleri ile altı hafta etkinlik yapılırken, kontrol grubundaki 16 öğrenciye ise ders kitabındaki etkinliklerle öğretim yapılmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak Aksoy ve Özcan (2020) tarafından geliştirilen“Ses ve Özellikleri Ünitesi Başarı Testi”, Şimşek ve Nuhoğlu (2013 tarafından geliştirilen“Fen Konularına Yönelik İlgi Ölçeği”ve Uluçınar Sağır (2014) tarafından geliştirilen“Fen Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın analizinde SPSS 22 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Normal dağılım gösteren verilere parametrik testler uygulanmıştır. Araştırmada, bağlam temelli öğrenmenin; öğrencilerin akademik başarıları (t34=5,089; p=0,000) ve fene yönelik ilgilerinde (t34=2,901; p=0,006) olumlu etkisi olduğu fakat fen kaygısına (t34=-1,129; p>0,05) etkisi olmadığı bulunmuştur. Fen bilimleri hayatın içinden konuları içeren bir derstir. Öğrencilerin günlük hayatta karşılaştıkları örnekleri derste problemler olarak görmeleri dersin anlaşılırlığını ve derse duyulan ilgiyi artırmaktadır. Farklı ünite ve sınıf düzeylerinde farklı değişkenler için bağlam temelli öğrenmenin etkililiği araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
New approaches used in science teaching support more permanent and meaningful learning by adopting a student-centered approach. One of the new approaches used in science teaching is context-based learning. Context-based learning is a teaching method that provides learning in accordance with the level of students from examples taken from daily life and understanding the subjects by associating classroom activities with real-world problems. A learning environment is created that will require students to access information by presenting contexts from daily life. The aim of this research is to investigate the effectiveness of context-based teaching in the 6th grade science course. In the unit“Sound and Its Properties”, context-based teaching was carried out, and the effects of context-based learning on academic achievement, interest in science subjects and anxiety towards science were examined. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The study group of the research consists of 36 6th grade students in two branches selected from a secondary school in Patnos district of Ağrı province in the 2021-2022 academic year. While 20 students in the experimental group were taught with context-based learning activities prepared according to the REACT model by the researcher for six weeks, 16 students in the control group were taught with the activities in the textbook. As data collection tools in the study,“Sound and Characteristics Unit Achievement Test”developed by Aksoy and Özcan (2020),“Interest Scale for Science Subjects”developed by Şimşek and Nuhoğlu (2013), and“Science Scale”developed by Uluçınar Sağır (2014),“Axiety Scale”was used. SPSS 22 statistical package program was used in the analysis of the study. Parametric tests were applied to the normally distributed data. In the research, context-based learning; It was found that it had a positive effect on students' academic achievement (t34=5.089; p=0.000) and interest in science (t34=2.901; p=0.006), but it had no effect on science anxiety (t34=-1.129; p>0.05). Science is a course that includes subjects from life. The fact that students see the examples they encounter in daily life as problems in the lesson increases the clarity of the lesson and the interest in the lesson. The effectiveness of context-based learning can be investigated for different variables at different unit and grade levels.