Aile hekimlerinin obezite yönetimi ve bariatrik cerrahi konusunda bilgi, tutum ve davranışları
Primary care physicians' knowledge, attitudes and practices of obesity and bariatric surgery
- Tez No: 793391
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Family Medicine, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite ve ilişkili hastalıklar halk sağlığının önde gelen problemlerinden biridir. Geçtiğimiz senelerde obezite odaklı pek çok politika geliştirilmesine rağmen obezite prevalansı düşürülememiştir. Türkiye'de Sınıf Ⅲ obezite hızla artarken; bariatrik cerrahi endikasyonuna sahip çok az sayıda birey morbid obezite için en etkili tedavi olan bariatrik cerrahi (BC) operasyonu olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, birinci basamak hekimlerinin (BBH) obezite ve BC ile ilgili bilgi, tutum ve uygulamalarını incelemek ve bu verilerin arasındaki ilişkileri analiz ederek obezite yönetimi ve tedavi seçeneklerini uygularken karşılaşılan sınırlılıkları tespit etmektir. Yöntem: İstanbul ili Anadolu yakasında görev yapan BBH (N=1638) arasında toplam 252 hekim 54 soruluk bir ankete tabi tutulmuştur. Anket maddeleri, BBH'nin demografik özelliklerini, birinci basamakta karşılaştıkları sınırlılıkları; obezite, obezite yönetimi, obezite farmakoterapisi ve BC hakkında bilgilerini, tutumlarını, uygulamalarını ve endişelerini incelemektedir. Korelasyonları incelemek için bilgi, tutum ve uygulamalar bölümleri için puanlama yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hekimlerin %26'sı Aile hekimliği uzmanıdır (n=67). Katılımcıların yarısından fazlasının beden kitle indeksi normalin üzerindedir (n=127, %50,4).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity and related diseases are one of the leading problems of public health. Although many obesity-focused policies have been developed in the past years, the prevalence of obesity has not been reduced. While Class Ⅲ obesity is increasing rapidly in Turkey; very few individuals with morbid obesity and appropriate indications for bariatric surgery undergo bariatric surgery (BS), the most effective treatment for class Ⅲ obesity. The aim of this study is to examine the knowledge, attitudes and practices of primary care physicians (PCP) about obesity and BS, and to analyze the relationships between these data and to identify the limitations encountered while applying obesity management and treatment options. Method: A total of 252 physicians among PCP (N=1638) working in the Anatolian side of Istanbul were surveyed with 54 questions. The questionnaire items included the demographic characteristics of BBH, the limitations they encountered in primary care; examines their knowledge, attitudes, practices, and concerns about obesity, obesity management, obesity pharmacotherapy, and BC. Scoring was done for the knowledge, attitude and practices sections to examine the correlations. Results: The rate of family medicine specialist PCP was 26% (n=67). More than half of the participants was have above normal body mass index (n=127, 50.4%).