Metabolik disfonksiyon ilişkili yağlı karaciğer hastalığı ve kardiyovasküler hastalık prevalansı ve risk insidansı
Prevalence and incidence of metabolic dysfunction-related fatty liver disease and cardiovascular disease
  1. Tez No: 793398
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Metabolik disfonksiyonla ilişkili yağlı karaciğer hastalığı (MAFLD) vakalarında kardiyovasküler hastalık sıklığını ve riskini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli kesitsel kohort çalışmamıza 1 Ağustos 2022-28 Şubat 2023 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Polikliniğine başvuran hastaların herhangi bir sebeple ultrasonografi görüntülemesinde hepatosteatoz tespit edilen hastalar değerlendirildi. 2020 MAFLD Uluslararası uzlaşı raporuna göre MAFLD tanısı konulan 151 hastanın demografik ve laboratuvar değerleri, komorbiditeleri ve nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) skoru hesaplanıp kaydedildi. MAFLD tanısı olan hastaların kardiyovasküler hastalık prevalansı ve SCORE2, QRISK2, Framingham risk skorlamalarına göre kardiyovasküler mortalite riskleri değerlendirildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 53±10,6 yıl idi ve 108'i (%71,5) kadındı. Hastaların 31'inde (%20,5) eşlik eden kardiyovasküler hastalık mevcuttu. SCORE2'ye göre hastaların %64,2'si düşük riskli, %27,8'i orta riskli, %7,9'u yüksek riskli iken QRISK2'ye göre %70,2'si düşük, %29,8'i yüksek riskliydi. Framingham risk skorlamasına göre de %86,1'i düşük, %7,9 orta, %6'sı da yüksek riskliydi. Kardiyovasküler hastalığı olmayan MAFLD hastalarında ise SCORE2'ye göre %30,8'inin orta veya yüksek, QRISK2'ye göre %21,7'sinin yüksek, Framingham'a göre %10'u orta veya yüksek kardiyovaskler mortalite riski mevcuttu. Hastaların %39,2'sinin NAFLD skoru F0-F2, %6,1'inin F3-F4 iken %54,7'sinin ise belirsiz puan aralığındaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the frequency and risk of cardiovascular disease in cases of metabolic dysfunction-associated fatty liver disease (MAFLD). Materials and Methods: In our single-center cross-sectional cohort study, patients who were admitted to the Haseki Training and Research Hospital Internal Medicine Outpatient Clinic between August 1, 2022 and February 28, 2023, who were diagnosed with hepatosteatosis on ultrasound imaging for any reason, were evaluated. According to the 2020 MAFLD International consensus report, demographic and laboratory values, comorbidities and MAFLD scores of 151 patients diagnosed with MAFLD were calculated and recorded. MAFLD patients' cardiovascular mortality risks were evaluated according to their cardiovascular disease prevalence and SCORE2, QRISK2, Framingham risk scores. Results: The mean age of the patients was 53±10.6 years, and 108 (71.5%) of them were female. Co-existing cardiovascular disease was present in 31 (20.5%) of the patients. According to SCORE2, 64.2% of the patients were in the low risk group, 27.8% moderate risk group, 7.9% high risk group, while according to QRISK2, 70.2% of them were in the low risk group, 29.8% high-risk group. According to Framingham risk scoring, 86.1% were in the low-risk, 7.9% in the moderate-risk and 6% in the high-risk group. In MAFLD patients without cardiovascular disease, 30.8% had moderate or high cardiovascular mortality risk according to SCORE2, 21.7% high according to QRISK2, and 10% moderate or high cardiovascular mortality risk according to Framingham. The NAFLD score of 39.2% of the patients was in the range of F0-F2, 6.1% of them were in the range of F3-F4, while 54.7% of them had an indeterminate score range.