Özel yeteneklilerde sosyal uyumun yordayıcısı olarak öz-yeterlik ve sosyal destek
Self-efficacy and social support as predictors of social cohesion in gifted individuals
  1. Tez No: 793402
  2. Yazar: ÖZNUR İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel yetenekli öğrencilerin sosyal uyum, öz-yeterlik ve sosyal destek düzeylerinin kişisel bilgi formunda yer alan değişkenler açısından incelemek ve diğer iki değişkenin sosyal uyumu yordama gücünü belirlemektir. Araştırmaya 2021-2022 yıllarında İstanbul'daki Bilim ve Sanat Merkezlerine giden 361 öğrenci dahil edilmiştir. Öğrencilere araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Aydoğdu ve Gürsoy'un (2020) geliştirdiği“Sosyal Uyum Ölçeği”, Telef 'in (2011) Türkçeye uyarladığı“Çocuklar İçin Öz-Yeterlik Ölçeği”ve Cırık'ın (2010) Türkçeye uyarladığı“Çocuk ve Ergenler için Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçek ve formlardan elde edilen veriler SPSS 24 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre sosyal uyum ile kişisel bilgi formundaki demografik özellik değişkenlerine göre anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Öz-yeterlik ile demografik özellik açısından fark analizine ilişkin bulgular incelendiğinde öğrencilerin sosyal öz-yeterlikleri cinsiyet, kardeş sayısı ve anne eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmuştur. Sosyal destek ile demografik özellik açısından yapılan analizlere ilişkin bulgulara bakıldığında öğrencilerin sosyal desteği (önem) cinsiyet faktörüne göre fark görülürken sosyal desteği (sıklık) BİLSEM'de geçirilen yıl, kardeş sayısı ve doğum sırasına göre farklılık görülmektedir. Yapılan regresyon analizi sonucunda öğrencilerin öz-yeterlik ve sosyal destekleri sosyal uyumun yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the social adaptation, self-efficacy, and social support levels of gifted students in terms of the variables in the personal information form and to determine the predictive power of the other two variables. 361 students who went to Science and Art Centers in Istanbul in 2021-2022 were included in the research. Personal Information Form created by the researcher for the students, the“Social Cohesion Scale”developed by Aydoğdu and Gürsoy (2020), the“Self-Efficacy Scale for Children”adapted to Turkish by Telef (2011), and the“Child Efficiency Scale”adapted to Turkish by Cırık (2010). and Social Support Evaluation Scale for Adolescents" was applied. The data obtained from the scales and forms were analyzed using the SPSS 24 program. According to the results of the research, it was seen that there was no significant difference between social adaptation and demographic characteristics in the personal information form. When the findings related to the different analyses in terms of self-efficacy and demographic characteristics were examined, a significant difference was found according to the variables of social self-efficacy of the students, gender, number of siblings, and mother's education level. When we look at the findings of the analyzes made in terms of social support and demographic characteristics, there is a difference according to the gender factor of the students' social support (importance), while the social support (frequency) differs according to the year spent in BILSEM, the number of siblings and birth order. As a result of the regression analysis, it was determined that students' self-efficacy and social support were predictors of social cohesion.