Üniversite öğrencilerinde içe vuruk öfke ifade tarzı, beklenti anksiyetesi ve depresyon arasındaki ilişkiler
The investigation of the relationships between anger-in, anticipation anxiety and depression among university students
- Tez No: 793535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde depresyon, beklenti anksiyetesi ve içe vuruk öfke ifade tarzı arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu kapsamda depresyon ve beklenti anksiyetesi semptomlarının içe vuruk öfke ifade tarzı üzerinde bir değişikliğe sebep olup olmadığı, öte yandan öfke ifade tarzının bu iki semptomla nasıl ilişkili olduğu araştırılmıştır. Bu araştırma nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni Türkiye'de lisans ve lisansüstü öğrenim gören üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmaya uygun örnekleme yöntemiyle 402 kişi katılmıştır. Bu araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Boratav Depresyon Tarama Ölçeği (Bordepta), Öfke İfade Tarzı Ölçeği (Öfke-Tarz) ve Yaşamboyu Panik Agarofobi Spektrum Ölçeği (PASÖ-ÖB) kullanılmıştır. Verilerin analiz sürecinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Gruplar Arası Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Gruplar T-Testi, Regresyon Analizi ve Tukey Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre cinsiyet temelinde karşılaştırılan gruplar arasında depresyon ve beklenti anksiyetesi arasında anlamlı fark bulunmuştur. Kendilerini içe dönük tanımlayanlar ile kendilerini dışa dönük tanımlayanlar karşılaştırılmış ve depresyon, beklenti anksiyetesi, öfke içe vurumu bakımından anlamlı fark bulunmuştur. İçevuruk öfke ile depresyon arasında ve içe vuruk öfke ile beklenti anksiyetesi arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Beklenti anksiyetesi ile depresyon arasında da orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öfke içe vurumu ve beklenti anksiyetesi düzeyi depresyon düzeyini arttırmaktadır. Aynı zamanda depresyon ve beklenti anksiyetesi düzeyi öfke içe vurumunu arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships between depression, anticipation anxiety, and internalizing anger expression style among university students. Within this scope, it was investigated whether depression and expectancy anxiety symptoms cause any changes in the internalizing anger expression style, and furthermore, how the anger expression style is associated with these two symptoms. This research was conducted using a quantitative method, specifically the correlational survey model. The population of the study consists of university students studying undergraduate and graduate programs in Turkey. A sample of 402 individuals participated in the study using a convenient sampling method. For data collection, a personal information form prepared by the researcher, the Boratav Depression Screening Scale (Bordepta), the Anger Expression Scales (AngerEx), and the Structered Clinical Interview for Panic-Agoraphobia Spectrum (SCI-PAS) were used. The SPSS 25.0 software was utilized for data analysis, including Pearson correlation analysis, one-way between-groups analysis of variance (ANOVA), independent samples t-test, regression analysis, and Tukey analysis. According to the findings obtained from the study, significant differences were found between the groups compared based on gender regarding depression and expectancy anxiety. Individuals who defined themselves as introverted were compared to those who defined themselves as exroverted, and significant differences were found in terms of depression, anticipation anxiety, and anger-in. There was a moderate, positive, and significant relationship between anger-in and depression, as well as between anger-in and anticipation anxiety. A moderate, positive, and significant relationship was also found between anticipation anxiety and depression. The level of anger-in and anticipation anxiety increases the level of depression. Also level of depression and anticipatiob anxiety increases the level of anger-in.