Buhar sıkıştırmalı soğutma eğitim seti geliştirilmesi
  1. Tez No: 79364
  2. Yazar: ŞÜKRÜ CEBE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BULGURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
BUHAR SIKIŞTIRMALI ÇOK AMAÇLI SOĞUTMA EĞİTİM SETİ GELİŞTİRİLMESİ ÖZET İklimlendirme ve Soğutma eğitimi Türkiye' de, son yıllarda gittikçe önem kazanan bir konudur. YÖK-Dünya Bankası Endüstriyel Eğitim Projeleri ile Meslek Yüksekokullarında açılan İklimlendirme ve Soğutma programlarının sayısı yirmiye ulaşmıştır. Ayrıca Proje dışında aynı program sekiz Meslek Yüksekokulunda açılmıştır. Aynı şekilde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yedi Endüstri Meslek Lisesinde Soğutma ve İklimlendirme bölümleri açılmış olup bunların üçü Dünya Bankası kredisiyle kurulmuştur. Projeler dışında açılan İklimlendirme ve Soğutma Programlarında deney setlerine son derece ihtiyaç vardır. Bu çalışma böyle bir ihtiyaçtan yola çıkarak gerçekleştirildi. Dünyada bu alanda eğitim cihazları yapan firmaların deney setlerini inceledik. İhtiyaçları en geniş şekilde karşılayacak kapsamlı bir model geliştirerek bu alanda dışa bağımlılığın azaltılması hedeflenmiştir. Deney cihazında öğrencinin temel termodinamik soğutma çevrimlerini öğrenebilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca kılcal boru, otomatik genleşme valfi ve termostatik genleşme valflerinin çalışmaları incelenebilmekte ve toplam olarak onbir adet deney yapılabilmektedir. Öğretim elemanlarına yardımcı olması için bu deneylere ait onbir adet deney föyleri hazırlanmıştır. 10.09.1998 Şükrü CEBE VI
Özet (Çeviri)
DEVOLOPING THE COMPREHENSIVE EXPERIMENTAL MECHANICAL REFRIGRETION UNIT ABSTRACT In recent years, The education of Air Conditioning and Refrigeration is gaining more and more importance in Turkey. With YOK (Higer Education Council of Turkey) and World Bank educational projects, The Air conditioning and Refrigeration programs have riched the number of twenty in Technical Colleges. Moreover, the same programs opened in eight technical colleges out of project. Similarly in seven technical high schools of National Education Ministry, the Air Conditioning and Refrigeration department opened and three of these has been supported by World Bank. There is ultimate need for laboratory sets in Air Conditioning and Refrigeration programs which is opened out of project. This study has become true for these needs. We have examined the laboratory sets that are manufactured by the firms of the area in the world. It is aimed to reduce on foreign dependence in this area by developing a model set which comprise and meet a very wide needs. In the laboratory set, it is aimed that students can learn the basic thermodynamics refrigeration cycles. In addition, it can be studied the work of Capillary pipe, automatic expansion valve and thermostatic expansion valve and in total eleven test can be conducted. In order to help lecturers eleven document paper of these tests are prepared 10.09.1998 Şükrü CEBE vu