Bina yapı elemanları içinden geçen kalorifer borularında oluşan ısı kayıplarının incelenmesi
  1. Tez No: 79365
  2. Yazar: REFİ ÖMER ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BULGURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ülkemizde 1993 yılında, tüketilen enerjinin % 41'i ısınma amaçlı olarak harcanmıştır. Bu çalışmada,bina yapı elamanları içinden geçen kalorifer borularında oluşan ısı kayıplarının ne miktarda olduğu araştırılmıştır. Çalışmada içinden sıcak su boruları geçen bir deney seti hazırlanmıştır. Deney seti, binalarda kullanılan kalorifer tesisatına uygun şekilde yapılmış olup, su deposu, genleşme kabı, sıcak su ısıtıcısı, termostat, XA çelik çekme borular, tuğla ve beton duvarlar ile dijital termometreden oluşmuştur. Binalarda ki kalorifer tesislerinde 80-60 °C sıcak su kullanılmakta, su debisi 0.3-0.7 m/sn. arasında olmaktadır. Deney setinde 80-70-60 ° C sıcak su kullanılmış, su debisi 0.3- 0.5-0.7 m/sn. olarak ayn ayn alınmıştır. Binalarda sıcak su boruları 40 cm. kalınlığında sıvalı tuğla ve beton duvarlardan geçmektedir. Deney setinde de sıcak su boruları 40 cm. kalınlığında sıvan tuğla ve beton duvar içinden geçirilerek, sıcak suda meydana gelen sıcaklık değişmeleri dijital termometrede ölçülmüştür. Binalarda sıcak su boruları duvar içerisiden genellikle çıplak olarak geçirilmekte bazen izolasyon maksatlı çimento kağıdı ile sarılmakta ohıp aynca izolasyon malzemesi kullanılmamaktadır. Deney setinde ki sıcak su boruları çıplak, çimento sargılı ve flex malzeme izoleli olmak üzere duvar içerisinden geçirilmiş ve değerler alınmıştır. Deney sonuçlarının incelenmesinde, duvar içinden geçen çıplak borularda, oda içerisinden geçen çıplak borulara göre 2.5 kat fâzla, çimento kağıdı ile sargılı borularda 0.25 kat fazla ısı kaybı olduğu görülmüştür. Flex malzemeli izoleli sıcak su borularında ısı kaybına rastlanmamıştır. Bu durumda, bina içerisinden geçen kalorifer borularının izole edilmeleri gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country 41 % of the energy consumed in 1993 was spent for heating. In this study, the amount of heat, loss. That took place in the central heating pipes, has been searched. In the study, an experiment set that water pipes pass through it, was prepared. The experiment set was made suitable for the centrel heating establisment which is used in buildings and it consists of water tank, expansion, container, water heater, thermostat, 1/222 steil pipes, brick and concrete made walls and a digital thermometer. In the central heating systems in buildings, 80-60°C hot water is used and the rate of floww has been considered as 0,3 - 0,5 - 0,7 m/second. The water pipes in the building pass through 40 cm. tick pastered brick and concrete walls. In the experimend set, hot water pipes have been passed through 40 cm. tick plastered brick and concrete walls and the temprature variations that took place in the hot water have been measured by digital thermometer. Hot water pipes, usualy are made pass through the walls naked some times are wragped by cement papers and isolation materilas are not used. The hot water pipes in the experiment set, have been passed through the door as naked wragped. By cement paper and flex material isolatiol and the values have been recorded. It was seen in the result of the examining of the experiment that in comparison with naked pipes passed through the room, as the naked pipes passing through the walls, 2.5 more heat loss and 0.25 more heat loss in the wraped pipes with cement paper takes place, no heat loss was seen on the hot water pipes isolated by flex materials. In this case, it is been determined that the central heater pipes passing through the building must be isolated.