The effect of the covid-19 pandemic on global trade and a sectoral investigation on Türkiye's exports
Covid-19 pandemisinin dünya ticaretine etkisi ve Türkiye ihracatı üzerine sektörel bir araştırma
- Tez No: 793802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çin'in Wuhan şehrinde 2019 yılında bir sağlık krizi olarak başlayıp ardından önemli ekonomik olumsuzluklara yol açan Covid – 19 pandemisi dünyayı etkisine almıştır. Bu virüsle mücadele edebilmek için devletler tarafından uygulanan kapanma yöntemleri ekonomik açıdan arz ve talep kaynaklı sıkıntılara neden olmuştur. Dünya'nın pandemiden önceki durumuna dönüp dönemeyeceği tartışılmaktadır. Bu durumun Türkiye'ye etkisinin ne olduğu ve ilerleyen zamanlarda ne gibi değişimlere yol açabileceği bu tezin ana konusudur. Dünyada yaşanan tedarik sorunları ve devletlerin bu sorunla nasıl başa çıkabileceği ya da farklı olarak hangi yollara başvurabileceği bu tezde işlenmiştir. Tezin son kısmında ise pandemiden önce, pandemi zamanı ve Covid-19 virüsü aşısından sonraki Türkiye sektörlerinin ihracat rakamları birbirleriyle karşılaştırılmalı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which started as a health crisis in 2019 in Wuhan, China and then caused significant economic problems, has affected the world. The closure methods applied by the states in order to combat this virus have caused economic problems due to supply and demand. It is being discussed whether the world can return to its pre-pandemic state. The main subject of this thesis is the effect of this situation on Türkiye and what kind of changes it may cause in the future. The supply problems in the world and how countries can cope with this problem or what different ways they can apply are also discussed in this thesis. In the last part of the thesis, the export figure s of the Turkish sectors before the pandemic, during the pandemic and after the Covid-19 virus vaccine were examined comparatively with each other.