Yenidoğanlara topuk kanı alma işlemi öncesi uygulanan ayak refleksolojisi, emzirme ve kanguru bakımının ağrıya etkisi
The effect of foot reflexology, breastfeeding and kangaroo care on pain before heel blood collection in newborns
- Tez No: 793961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE HİLAL YAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Yenidoğanlarda topuk kanı alma öncesi uygulanacak non-farmakolojik uygulamalardan ayak refleksoloji masajı, kanguru bakımı ve emzirmenin ağrıyı azaltmada etkisinin karşılaştırılmalı bir şekilde araştırılması amaçlanmaktadır. Materyal Metot: Araştırma dört gruplu, randomize kontrollü, deneysel tasarımda ve çift kör yapılmıştır. Araştırma Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi, Kadın Doğum servislerinde 25/12/2021–25/12/2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Refleksoloji grubunda (36), Kanguru bakımı grubunda (36), Emzirme grubunda (36) ve Kontrol grubunda (36) olmak üzere 144 yenidoğan oluşturmaktadır. Verilerin elde edilmesinde Yenidoğan Bilgi Formu, Yenidoğan Ağrı Ölçeği (NIPS), satürasyon cihazı ve kamera kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda gruplar arasında bebeklerin ağlama sürelerinin ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0.573). Her bir grupta işlem öncesi ve işlem sonrası ölçülen oksijen satürasyonu ve kalp tepe atımı ortanca değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.050). Araştırmacının işlem sırasında refleksoloji, kanguru ve emzirme ve kontrol gruplarında NIPS ortanca değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır (p=0.299).
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to comparatively investigate the effects of foot reflexology massage, kangaroo care and breastfeeding, which are non-pharmacological applications to be applied before heel blood collection, in reducing pain in newborns. Material and Method: The study was conducted in four groups, randomized controlled, experimental design and double-blind. The research was carried out between 25/12/2021–25/12/2022 in Malatya Training and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology wards. The sample of the study consisted of 144 newborns in the Reflexology group (36), Kangaroo care group (36), Breastfeeding group (36) and Control group (36). Neonatal information form, NIPS scale, saturation device and camera were used to obtain the data. Among the descriptive statistics, Dunn, Wilcoxon, Z test, chi-square test, Kruskal walls and Intraclass Correlation (ICC) tests were used to evaluate the data. Results: In our study, there was no statistically significant difference between the average crying times of babies between the groups (p=0.573). There was no statistically significant difference between the oxygen saturation and the median heart rate measured before and after the procedure in each group (p>0.050). There was no statistically significant difference between median NIPS values in the researcher's reflexology, kangaroo and breastfeeding and control groups during the procedure (p=0.299).