Ankara şehir merkezinde bulunan beş lisedeki öğrencilerin sigara ve alkollü içki kullanma durumu
Students additudes towards the smoking, alcohol habit in the five high school in the centre of Ankara
  1. Tez No: 79409
  2. Yazar: HÜSEYİN DELİKAYA
  3. Danışmanlar: IŞIL MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
54 IX.OZET Bu araştırma, Ankara şehir merkezinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, beş lisedeki öğrencilerin sigara ve alkollü içki kullanım durumlarını belirlemek amacı ile yapılmıştır. 1997-1998 öğretim Yılının Mayıs ayında beş lisenin lise hazırlık, lise 1 lise 2, lise 3 sınıflarına anket uygulanmıştır. İncelenen öğrencilerin %45.3 'ü erkek, %54.7' ü ise kız öğrenciler olmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 16.55 ' tir. Halen öğrencilerin %22.2'si sigara kullanmaktadır, %20.7'sini erkek öğrenciler, %23.4'ünü kız öğrenciler oluşturmaktadır. Sigaraya başlama yaşı ortancası 15'dir. Sigara içmeyi bir kez deneyenlerin oranı %55.7 olmuştur, bunun %39.8' i sigara içmeye devam etmiştir. Sigara kullanmanın en önemli nedenlerinin %26.1' i“özenti”, %21.6'sı“merak”, %17.1'i ise“aile sorunları”olmuştur. Halen sigara içmeyen 390 öğrencinin %67.4'ü sağlığa zarar verdiğinden dolayı sigara içmediğini belirtmiştir. Yine, öğrencilerin %34.7'si düzenli alkollü içki kullandığını belirtmiştir, erkek öğrencilerin %44.1'i,kız öğrencilerin %27.0'sinin alkollü içki kullandıklarını belirtmişlerdir. Alkollü içki içenlerin %68.4'ü“zevk alındığı için”alkollü içki kullandığını belirtmiştir. Alkol kullanmayanların %52.3'ü“sağlığa olan zararını bildiğinden dolayı”alkollü içki içmediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
55 X.SUMMARY This survey is done to find out the students attitude towards smoking, alcohol habit in five different schools of Ministry of National Education in the centre of Ankara. In May of 1997-1998 education year this questionnaire is administared to 8.5 %of 5884 students, 501. In preparatory class, the first, second and third grade in high school. 45.3 percent of schoolboys and 54.7 percent of schoolgirls are the survey result.The average age for the students who particapated in this survey is 16.55 Still, %22.2 of the students have been smoking and %20.7 of them are male and %23.4 of them are female. Median age age for starting to smoke is 14.55 The rate of trying to smoke once is %55.7 and from them %39.8 have kept smoking. The reasons why they smoke have been noted such as; desire to imitate with percentage of %26.1 curiosity with the percentage of %21.6 and family problems with the percentage of %17.1. %64.4 of 390 students who haven't smoked yet have noted that they don't smoke because it gives harm to their health. %68.4 of students who use alcohol have noted that they drink it because of pleasure. %52.3 students who don't use alcohol have noted that they don't use it because they know it gives harm to their health.