Türkiye'de yaratıcı yazma becerisine yönelik yapılan çalışmaların incelenmesi
Investigation of studies on creative writing skills in Türkiye
  1. Tez No: 794227
  2. Yazar: TUĞÇE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma Türkiye'de yaratıcı yazma becerisine yönelik hazırlanan yüksek lisans ve doktora tezlerini yapıldığı yıllara, lisansüstü düzeye, yapıldığı üniversitelere, kullanılan araştırma yöntemine, hedef kitlesine, örneklem seçim yöntemine, örneklem büyüklüğüne ve araştırmacıların uygulamalarında kullandığı yaratıcı yazma yöntem, teknik veya etkinliklerine göre sınıflandırmayı amaçlamıştır. Araştırmada nitel araştırma tekniklerinden doküman analizi modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanında yer alan 2001-2022 yıllarına ait, bireylerde yaratıcı yazma becerisine yönelik yapılan 14 doktora, 56 yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 70 izinli lisansüstü tez oluşturmaktadır. İlgili tezlere yönelik gerekli incelemeler yapılmış ve veriler alt gruplara ayrılmıştır. Araştırmada tezlerden elde edilen bulgular yüzde frekans tekniklerine göre analiz edilmiştir. Türkiye'de yaratıcı yazma becerisine yönelik yüksek lisans ve doktora tezlerinin büyük çoğunluğunun 2019 yılında yapıldığı ve ağırlıklı olarak yüksek lisans düzeyinde olduğu görülmüştür. Yaratıcı yazma becerisine yönelik yüksek lisans ve doktora tezlerinin en fazla Gazi Üniversitesi bünyesinde yapıldığı tespit edilmiştir. Yaratıcı yazma becerisine yönelik tezlerde daha çok nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmaların uygulama süreçlerinde yer alan kitlenin çoğunlukla ortaokul düzeyindeki öğrencilerden oluştuğu görülmüştür. İncelenen tezlerde araştırmacıların çoğunlukla evren ve örneklem belirlemek yerine çalışma grupları oluşturdukları ve 0-50 kişilik öğrenci gruplarını tercih ettikleri belirlenmiştir. Yaratıcı yazma becerisine yönelik yüksek lisans ve doktora tezlerinin uygulama süreçlerinde yaratıcı yazma yöntem, teknik veya etkinliklerinden görsel malzemelerin/fotoğraf veya resimlerin daha çok kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aimed to classify the master's and doctoral theses prepared to developed creative writing skills in Türkiye according to years they were written, the graduate level, the universities, where they were done, the research method, the target audience, the sample selection method, the sample size and the creative writing methods, techniques or activities used by the researchers in their practices. The document analysis model, one of the qualitative research techniques, was used in the research. The study group of the research consists of 70 authorized postgraduate theses, 14 doctoral and 56 master's theses, of 2001 to 2022, which are in the database of YÖK National Thesis Center. Necessary examinations for the relevant were made and the data were divided into subgroups. In the research, the findings obtained from the theses were analyzed by the percentage frequency techniques. It has been observed that most of the master's and doctoral theses in Türkiye aimed at improving creative writing skills were written in 2019 and mainly at master's degree. It has been determined that most of the master's and doctoral theses aimed at improving creative writing skills were written in Gazi University. Quantitative research methods were preferred more in theses aimed at improving creative writing skills. It has been observed that the population in the implementation processes of the studies consisted mostly of middle school students. Instead of determining the universe and sample, it has been determined in the theses that the researchers formed study groups and mostly preferred student groups of 0-50. It has been concluded that visual materials/photographs or pictures were used more than creative writing methods, techniques or activities in the application processes of master's and doctoral theses aimed at improving creative writing skills.