Hastanemize başvuran çocuklarda solunum yolu virüslerinin prevalansı ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence and clinical features of respiratory tract viruses in children admitted to our hospital.
- Tez No: 794236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE SAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Çocuklarda en sık enfeksiyonlardan olan solunum yolu enfeksiyonları, mortalite ve morbidite açısından birçok sonuçları olan bir hastalık grubudur. Bakteriyel ya da viral ajanlara bağlı oluşabilmekte ve viral etken tespiti yapılmadığında hastalarda gereksiz antibiyotik kullanımı olmaktadır. Amaç: Hastanemiz Çocuk Hastalıkları Bölümü'ne solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle başvuran bir ay-18 yaş arası çocuklarda, Solunum yolu viral paneli (SYVP)'de PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) yöntemi ile belirlenen etkenler ile klinik ve demografik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Mart 2017 ve Şubat 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bölümü'ne başvuran bir ay-18 yaş arası, solunum yolu enfeksiyonu olan hastalardan nazal sürüntü yoluyla SYVP alınanlar retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza alınan 171 hastanın %48'i kız, %52 si erkek olup, yaş ortalaması 45,14±54,25 ay [minimum:1 ay-maksimum: 211 ay, en çok 0-2 yaş aralığı=%53,2)] bulundu. En sık eşlik eden semptomlar %94,7 öksürük, %80,1 ateş, %62,6 burun tıkanıklığıydı. En sık fizik muayene bulguları %60,2 takipne, %46,8 ral ve %45,6 ronküstü. Solunum yolu viral paneli PCR örneklerinde %81,9 çocukta etken saptanabildi. En sık bocavirüs (%22,8), respiratuvar sinsityal virüsü (%14), influenza virüsü (%10) görüldü. Etken tespit edilenlerin %7,9'unda birden fazla etken pozitifliği saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Respiratory tract infections, as most common infections in children, are a disease group with many consequences of mortality and morbidity. Bacterial or viral agents may be involved and unnecessary antibiotics are used when the viral agent is not detected. Aim: Aim was to investigate agents determined by polymerase chain reaction method in respiratory viral panel (RVP), clinical and demographic characteristics of children between one month-18 years with respiratory tract infection, admitted to Hospital's Pediatrics Department. Method: Between March 2017-February 2020, children aged one month-18 years with respiratory tract infections, admitted to Department of Pediatrics, University of Health Sciences, Ankara Training and Research Hospital, who underwent RVP were evaluated retrospectively. Results: Among 171 patients, 48% were female, 52% were male, with mean age 45.14±54.25 months [minimum:1 month-maximum:211 months, most in the 0-2 age=53.2%)]. Cough 94.7%, fever 80.1%, nasal congestion 62.6% were most common accompanying symptoms. Most common physical examination findings were tachypnea 60.2%, rales 46.8% and rhoncus 45.6%. In RVP PCR samples, pathogen was detected in 81.9% children. Bocavirus (22.8%), respiratory syncytial virus (14%), influenza virus (10%) were most common. Multiple virus positivity was detected in 7.9% of those found positive.