Covıd 19 pnömonisi olan hastalarda parsiyel ve end-tidal karbondioksit basıncı arasındaki farkın hastalık şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between partial and end-tidal carbon dioxide pressure and the severity of disease in patients with covid 19 pneumonia
  1. Tez No: 794235
  2. Yazar: MEHMET EMİN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EMEKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki amacımız Coronavirus Hastalığı 2019 (COVID-19) pnömonisi olan hastalarda end-tidal karbondioksit (ETCO₂) ve deltaCO₂ düzeylerini belirlemeyi ve bu iki parametre ile hastalık şiddet korelasyonunu araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız T.C. Sağlık Bakanlığı Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Kliniği'nde, etik kurul izni alındıktan sonra prospektif gözlemsel olarak gerçekleştirildi. Acil servise 01/01/2021-31/06/2021 tarihlerinde başvuran COVID-19 şüpheli hastalardan COVID-19 PCR (Polymerase Chain Reaction) (+) olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastaların başvuru vital bulguları, ek hastalıkları, acil servise başvurularında bakılan laboratuvar, kan gazı değerleri, sonlanımları ve ETCO₂ değerleri kaydedildi. Vital bulgular alınırken eş zamanlı olarak ETCO₂ ölçümleri yapıldı. Hastalar hafif-orta ve ağır hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Verilerin analizi IBM SPSS 20.0 (Chicago, IL, USA) istatistik programı kullanılarak yapıldı.p
Özet (Çeviri)
AIM: Our aim in this study is to determine ETCO₂ and deltaCO₂ levels in patients with Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) pneumonia and to investigate the correlation between these two parameters and disease severity. MATERIALS AND METHODS: Our study was carried out retrospectively in the Emergency Clinic of Keçiören Training and Research Hospital, after obtaining the approval of the ethics committee. Patients with COVID-19 PCR (+) among the suspected COVID-19 patients who applied to the emergency department between 01/01/2021-31/06/2021 were included in the study. Patients who accepted to participate in the study were recorded on admission vital signs, co-morbidities, laboratory performed on admission to the emergency department, blood gas values, outcomes, and ETCO₂ values. While vital signs were taken, ETCO₂ measurements were made simultaneously. The patients were divided into two groups as mild-moderate and severe patients. Data analysis was performed using IBM SPSS 20.0 (Chicago, IL, USA) statistical program.