Kantil regresyon analizi: Yoksulluk üzerine bir uygulama
Quantile regression analysis: An application on poverty
  1. Tez No: 794366
  2. Yazar: FURKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN BAYRAM ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yoksulluk karmaşık ve çok boyutlu bir olgudur. Yoksulluğun herkes tarafından bilinen, nesnel tek bir tanımı yoktur. Yoksulluk, insan ihtiyaçlarının zamanla değişiklik göstermesiyle farklı tanımlamaları ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye özelinde eşdeğer fert başına gelir ile açıklanan yoksulluğun mikro seviyede ele alınarak farklı kantil düzeylerinde yoksulluğun belirleyicilerini ortaya koymaktır. Bu çalışmada yer alan değişkenler, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan“Hanehalkı Bütçe Anketi”2019 yılı veri setinden alınarak Kantil regresyona ilişkin analizler yapılmıştır. Analiz sonuçları ise, yaş arttıkça yoksulluğun azaldığı, hanehalkı büyüklüğü artıkça yoksulluk düzeyinin arttığı ve konut büyüklüğü arttıkça yoksulluk düzeyinin azaldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca, bekar olan hane halkı reisleri evlilere göre daha az yoksul olduğu, eğitim seviyesi yüksek olanların yoksulluk düzeyinin azaldığı, ev sahibi olan hane halkı reisinin ev sahibi olmayanlara göre daha az yoksul olduğu, ısınma aracı olarak sobayı kullanan bireylerin, kaloriferi kullananlara göre daha fazla yoksul olduğu, sağlık hizmetlerine ulaşımının zor olduğunu belirten hanehalkı reisinin yoksulluk düzeyinin fazla olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty is a complex and multidimensional phenomenon. There is no single objective definition of poverty that is known to everyone. Poverty has come up with different definitions as human needs change over time. The aim of this study is to reveal the determinants of poverty at different quantitative levels by considering the poverty explained by equivalent per capita income at the micro level in Turkey. The variables included in this study were taken from the data set of the“Household Budget Survey”prepared by the Turkish Statistical Institute for the year 2019 and quantitative regression analyses were performed. The results of the analysis show that poverty decreases as the age increases, the poverty level increases as the household size increases, and the poverty level decreases as the house size increases. In addition, it was found that single household heads are less poor than married ones, those with higher education levels have a lower poverty level, and those who own a home are less poor than those who do not. At the same time, it was concluded that individuals who use the stove as a heating tool are more poor than those who use the heater and those who state that it is difficult to access health services have a higher level of poverty.