Fazla saatlerle çalışmanın iş sağlığı ve güvenliği üzerine etkileri
The effects of overwork on occupational health and safety
  1. Tez No: 794400
  2. Yazar: İLKAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KILKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fazla çalışma kavramı, işçinin sağlığına, sosyal çevresi ile olan ilişkilerine, işyerindeki verimine ve devletin istihdam politikalarına etki eden yönleri ile İş Hukuku'nda önemli bir konudur. İlgili yönetmeliklerde, hangi durumların fazladan çalışma sayılabileceği, hangi durumların sayılmadığı açıkça belirtilmiş olmakla birlikte, bir işçinin bir günde veya haftada en fazla kaç saat çalışabileceğine de yer verilmiştir. Buna rağmen uygulamada mevzuatları aşan sürelerde çalışma yapıldığı bilinmektedir. Nitekim iş kazaları ve meslek hastalıklarına ilişkin istatistiki verilerde de iş kazalarının başlıca nedenleri arasında fazla çalışma saatlerine bağlı yorgunluk ve dikkatsizlik gelmektedir. Yapılan çalışmaların bulguları, uzun çalışma saatlerinin iş sağlığı üzerindeki zararlı etkilerini ortaya koymakta ve çalışanların çeşitli iş sağlığı sorunlarına maruz kalmaya karşı, savunmasız olduklarını göstermektedir. Ayrıca uzun saatlerle çalışmanın yarattığı olumsuz sonuçların iş kazalarında yaralanma ve ölüme de neden olduğuna ilişkin çok sayıda çalışma mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The concept of overtime is an important issue in Labor Law with its aspects affecting the health of the worker, his relations with his social environment, his efficiency in the workplace and the employment policies of the state. In the relevant regulations, although it is clearly stated which situations can be considered as overtime and which situations are not, it also includes the maximum number of hours a worker can work in a day or a week. Despite this, it is known that in practice, work is carried out for periods exceeding the legislation. As a matter of fact, in the statistical data on work accidents and occupational diseases, fatigue and carelessness due to overworking are among the main causes of work accidents. The findings of the studies reveal the harmful effects of long working hours on occupational health and show that employees are vulnerable to exposure to various occupational health problems. In addition, there are many studies showing that the negative consequences of working for long hours cause injury and death in occupational accidents.