Preferences of EFL learners at different proficiency levels with regard to oral corrective feedback
Farklı yeterlik seviyelerine sahip İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin sözlü düzeltici geri dönüte ilişkin tercihleri
- Tez No: 794440
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma öğrencilerin birbirinden farklı dil seviyesinde olmasının onların sözlü düzeltici geri dönüte dair tutumunu ve tercihlerini etkileyip etkilemediğini ve bu tercihlerinin sebeplerini bulmak amacıdır. Aynı zamanda, öğrencilerin geri dönüt sağlayan kaynak, düzeltilecek hatanın türü, geri dönütün zamanlamasına dair tercihlerini ve bu zamanlamanın onların derse katılımında herhangi bir etkisi olup olmadığını araştırmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda karma yönteme başvurmuştur. Çalışma için 163 hazırlık sınıfı öğrencisine anket uygulanmıştır.8 öğrenciyle görüşme gerçekleştirilmiş ve tutumları ve tercihlerine ilişkin sebepleri sorulmuştur. Nitel veri için, betimsel istatistikler ve tek yönlü varyans analizi yürütülmüştür. Nicel veri analizi için ise içerik analizinden faydalanılmıştır. Sonuçlara göre öğrenciler dil eğitiminde faydalı ve gerekli olduğunu düşündükleri için sözlü düzeltici geri dönüt almak istemektedir. Öte yandan öğrenciler sözlü düzeltici geri dönütün kaynağı olarak öğretmenlerini tercih ettikleri çünkü öğretmenlerinin iyi niyetine, bilgisine ve tecrübesine güvendiklerini belirtmiştir. Öğrenciler hangi sözlü hatalarının düzeltilmesini istedikleri konusunda bütün sözlü hatalarımın düzeltilmesini istediklerini söylemiştir. Katılımcılar ayrıca geri dönütün zamanlaması konusunda yabancı dildeki karmaşık yapılar ve kuralları benimseyebilmek için ve kalıcı öğrenmeyi desteklediği için konuşmalarını bitirdikten sonra gecikmeli geri dönüt almak istemiştir. Ayrıca sonuçlar sözlü geri dönütün zamanlamasının öğrencilerin katılımında değil geri dönütten aldığı verim açısından etkisi olduğunu göstermektedir. Son olarak, sonuçlar öğrencilerin farklı dil seviyelerinin sözlü düzeltici geri dönüte ilişkin tercihlerinde önemli bir farklılığa yol açmadığını göstermektedir. Yalnızca sözlü güzeltici geri dönütün verileceği hata türüne ilişkin tercihlerde L1 ve L4 seviyesindeki öğrencilerin tercihleri arasında farklılık gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at scrutinizing whether learners' proficiency levels affected learners' attitudes and preferences of oral corrective feedback and reasons for them. It sought out their preferences of feedback source, types of errors to be corrected, timing of feedback, and potential effect of feedback timing on learners' participation. For this purpose, it employed mixed methods. At preparatory school 163 EFL learners completed the questionnaire. Interviews with 8 students were conducted to investigate reasons for them. The quantitative data were analyzed through descriptive statistics analysis, and one-way ANOVA test. Content analysis was adopted for the qualitative data. According to the results, learners preferred to get OCF for their errors because OCF was very beneficial and necessary for language education. Also, they preferred their teacher to provide corrective feedback as they rely on good intention and background, and they preferred all their errors to be corrected. The results also showed that learners preferred to get delayed feedback after they finish their utterances as delayed feedback was better for complex structures and rules in L2 and it also supported permanent learning. Moreover, it was found out that timing of feedback did not affect learners' participation in class. Timing would only affect efficiency of feedback, not their participation. Lastly, the results of oneway ANOVA tests showed there were no statistically significant differences in preferences of learners regarding their proficiency level except for types of errors to correct, which showed that there was statistically significant difference in preferences of EFL learners at L1 and L4 level.