Digital maturity models for banking sector
Bankacılık sektörü için dijital olgunluk modelleri
  1. Tez No: 794450
  2. Yazar: AHMET KEMAL KAVİLLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ALTINBAŞAK FARİNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Her geçen gün daha da dijitalleşen dünyamızda, firmaların dijitalleşmesi de kaçınılmazdır. Özellikle, varlıkları elinde bulunduran ve varlık yönetimi yapan bankalar bu trendi diğer firmalardan daha da önce takip etmek zorundalar. Bankaların mevcut dijital olgunluklarını düzenli olarak ölçerek, gelişime açık yönlerini sürekli iyileştirmeleri gerekmektedir. Bu çalışma bankalara bu alanda ışık tutarak mevcut durumda nerede olduklarını ve daha ileriye gitmeleri için neler yapmaları gerektiğini kapsayacaktır. Dijital olgunluktan kasıt sadece teknoloji anlamında değildir. Buna ek olarak, yeni iş yapış modellerini, teknoloji & veri kullanımını, süreçlerinin optimizasyonunu ve otomasyonunu, organizasyonun dijitale yatkınlığını da kapsamaktadır. Son olarak, bu çalışmada birçok farklı dijital olgunluk modeli incelenerek ve analiz edilerek ortak noktalar belirlenmiştir, ve o bilgiler ışığında yeni bir dijital olgunluk modeli ortaya çıkarılmıştır. Bu model de, Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi üzerinde uygulanarak, sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our world, which is becoming more and more digital every day, the digitalization of companies is inevitable. In particular, banks that hold assets and manage assets have to follow this trend even earlier than other firms. Banks are required to regularly measure their current digital maturity and continuously improve their areas of development. This study will shed light on banks in this area and cover where they are in the current situation and what they need to do to go further. Digital maturity is not just about technology. In addition, it covers new business models, technology & data usage, optimization and automation of processes, and the organization's digital orientation. Lastly, in this paper, common points were determined by examining and analyzing many different digital maturity models, and a new digital maturity model was revealed in the light of that information. This model was applied on one of Turkey's leading banks and the results were analyzed.