Örgütsel politika algısının politik davranış üzerine etkisinde güç mesafesinin ve karanlık kişilik özelliklerinin düzenleyici rolü
The moderator role of power distance and dark personality in the effect of organizational policy perception on political behaviors
- Tez No: 794692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA İÇERLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışmada, örgütsel politika algısının politik davranışlar üzerine etkisinde güç mesafesinin ve karanlık kişiliğin düzenleyici rolünü ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi ve kolayda örneklem metodu kullanılmıştır. Bu kapsamda toplanan veriler, geçerlilik ve güvenilirliği daha önceden sınanmış olan örgütsel politika algısı ölçeği (Kacmar ve Ferris: 1991), politik davranış ölçeği (Zanzi vd., 1991), güç mesafesi ölçeği (Clugston vd., 2000) ve karanlık kişilik ölçeği (Jones ve Paulhus, 2014) ile oluşturulan anket (soru formu) aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini, Aksaray Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde görev yapmakta olan akademisyenler oluşturmaktadır (n=434). Araştırma sonunda elde edilen veriler SPSS, SPSS Process Macro ve AMOS paket programları ile analize tabi tutulmuştur. Bulgulara göre; akademisyenlerin örgütsel politika algısının ve alt boyutlarının politik davranış üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel politika algısının politik davranış üzerine etkisinde güç mesafesi, karanlık kişilik ve alt boyutları olan makyavelizm, narsisizm ve psikopatinin kısmi olarak düzenleyici role sahip olduğu görülmüştür. Alt boyutlar açısından incelendiğinde ise, örgütsel politika algısının alt boyutlarının (çıkarcılık, yükselmek için gerekeni yapmak, örgütsel politika algısı ve uygulamaları, üstün ve çalışma arkadaşlarının davranışı) politik davranış üzerindeki etkisinde güç mesafesi ve karanlık kişiliğin de kısmi olarak düzenleyici rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the moderator role of power distance and dark personality in the effect of organizational policy perception on political behavior. Quantitative research method and convenience sampling method were used in the research. The data collected in this context are the organizational policy perception scale (Kacmar and Ferris: 1991), the political behavior scale (Zanzi et al., 1991), the power distance scale (Clugston et al., 2000), and the dark personality scale (Clugston et al., 2000), whose validity and reliability have been tested before. Jones and Paulhus, 2014) through a questionnaire (questionnaire). The sample of the study consists of academicians working at Aksaray University, Kırıkkale University, Kırşehir Ahi Evran University, Nevşehir Hacı Bektaş Veli University, Niğde Ömer Halisdemir University and Sivas Cumhuriyet University (n=434). The data obtained at the end of the research were analyzed with SPSS, SPSS Process Macro and AMOS package programs. According to the findings; ıt has been determined that academicians' perception of organizational policy and its sub-dimensions have a positive effect on political behavior. In addition, it was observed that power distance, dark personality and sub-dimensions of machiavellianism, narcissism and psychopathy partially have a regulatory role in the effect of organizational policy perception on political behavior. When examined in terms of sub-dimensions, it has been determined that power distance and dark personality partially play a regulatory role in the effect of sub-dimensions of organizational policy perception (self-interest, doing what is necessary to rise, organizational policy perception and practices, superior and co-workers' behavior) on political behavior.