Molecular and pathological study of proteus Spp. isolated from uti infected diabetic patients in Salah aldeen province in Iraq
Irak'ın Selahaddin eyaletindeki iye ile enfekte diyabetik hastalardan izole edilen proteus Spp'nin moleküler ve patolojik çalışması
  1. Tez No: 794712
  2. Yazar: MAYYADAH ALI AHMED AL-GBURI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARAYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, idrar yolu enfeksiyonu olan diyabetik Mellitus hastalarından Proteus mirabilis izolatlarının izolasyonu ve tanımlanmasına odaklanmıştır. Salah al-Din genel hastanesini ziyaret eden Iraklı erkek ve kadın hastalardan 100 klinik orta akım idrar örneği toplandı. Öte yandan, hastalardan alınan tüm idrar örnekleri kanlı agar ve MacConkey agar üzerinde kültürlendi. Örneklerin sonuçları sırasıyla kadın ve erkeklerin %71'i ve %29'u olarak dağılmıştır. Mevcut çalışmanın sonuçları, en yüksek UTI oranının 30 ila 40 yaş arasındaki yaş grubunda olduğunu göstermiştir. Kültürel, morfolojik, biyokimyasal ve Vitek'e göre sadece 23 izolat (%23) Proteus mirabilis olarak tanımlandı . DNA, 16s RNA, hmpA ve ureC genlerini tespit etmek için bakteri izolatlarından ekstrakte edildi. Bu genleri spesifik primerler aracılığıyla saptamak için PZR tekniği kullanıldı. Mevcut çalışmanın sonuçları, 16s RNA, hmpA ve ureC genleri için %100 olarak kaydedildi. Diğer taraftan tüm izolatlar için en yüksek antibiyotik duyarlılık oranı amikasin ve siprofloksasin (%73.91) idi. Ayrıca en yüksek antibiyotik direnci oranı Ampisilin ve Norfloksasin (%95.65) idi. 16s RNA için dizileme testinin sonucu, Proteus mirabilis izolatları arasındaki genetik afiniteyi ve farklılığı gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study concentrated on the isolation and identification of Proteus mirabilis isolates from diabetic mellitus patients with urinary tract infections. 100 clinical specimens of mid-stream urine were collected from male and female Iraqi patients who visited Salah al-Din general hospital. On the other hand, all urine specimens from patients were cultured on blood agar and MacConkey agar. The results of the samples were distributed as 71% and 29% of females and males, respectively. The results of the current study showed that the highest rate of UTIs was for the age group between 30 and 40 years. According to the cultural, morphological, biochemical, and vitek, only 23 isolates (23%) were identified as Proteus mirabilis. DNA was extracted from bacterial isolates to detect 16s RNA, hmpA, and ureC genes. PCR technique was used for detection these genes via specific primers. The results of the current work recorded (100%) for 16sRNA, hmpA, and ureC genes. On the other hand, the highest rate of antibiotics sensitivity for all isolates were amikacin and ciprofloxacin (73.91%). In addition, the highest rate of antibiotics resistance were Ampicillin and Norfloxacin (95.65%). The result of the sequencing test for 16s RNA showed the genetic affinity and divergence between Proteus mirabilis isolates.