Sosyal bilgiler dersinde ürün temelli öğrenme modelinin öğrenci başarısına etkisi ve öğrenci görüşleri
The effect of product-based learning model on student success in social studies course and student opinions
  1. Tez No: 794831
  2. Yazar: SEDA SAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCENK HAMARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, ürün temelli öğrenme modelinin sosyal bilgiler dersinde 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisini belirlemek, öğrenci görüşlerinin neler olduğunu saptamaktır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Ankara'da bir özel okulda gerçekleşmiştir. Çalışma grubu amaçlı örneklem ile belirlenmiştir. Deney grubuna, ürün temelli öğrenme modeli uygulanmış kontrol grubuna ise müdahale edilmemiştir. Çalışma karma araştırma yönteminde müdahale deseni ile desenlenmiştir. Araştırmanın nicel verilerine akademik başarı testi ile nitel verilerine ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile ulaşılmıştır. Araştırmanın, nicel verilerinin analizinde ilişkili örneklemler t testi ve Mann Whitney U testinden yararlanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizinden faydalanılmıştır. Elde edilen nicel bulgulara göre deney grubu öğrencilerinin akademik başarı ön test ve son test puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kontrol grubunun akademik başarı ön test ve son test puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülse de etki büyüklüğü puanına bakıldığında yüksek etki etmediği tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubunun son test puanlarında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmanın nitel bulgularında öğrenci görüşmelerinden öğretim yöntem ve tekniği, derslerin ürün temelli öğrenme modeli ile işlenmesi, ürün temelli öğrenme modelinin kullanımı temalarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle, modelin eğlenceli olduğu, daha iyi anlamaya ve akılda kalıcılığa yardımcı olduğu, yaparak öğrenmeye, daha üretken olmaya, sosyalleşmeye ve gelecek yaşamlarına katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the product-based learning model on the academic achievement of the 5th grade students in the social studies course and to determine what the students' views are. The research was carried out in a private school in Ankara in the 2020-2021 academic year. Study group were determined by purposive sampling. In the experimental group, the product-based learning model was applied, and the control group was not intervened. The study was designed with the intervention design in the mixed research method. The quantitative data of the study were obtained by the academic achievement test and the qualitative data were obtained by the semi-structured interview form. Related samples t test and Mann Whitney U test were used in the analysis of the quantitative data of the research. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the quantitative findings obtained, it was concluded that there was no statistically significant difference in the academic achievement pre-test and post-test scores of the experimental group students. Although there was a statistically significant difference in the academic achievement pre-test and post-test scores of the control group, it was found that it did not have a high effect when the effect size score was examined. It was concluded that there was no significant difference in the post-test scores of the experimental and control groups. In the qualitative findings of the research, the themes of teaching methods and techniques, teaching the lessons with the product-based learning model, and the use of the product-based learning model were reached from the student interviews. Based on these results, it was concluded that the model is fun, helps better understanding and retention, contributes to learning by doing, being more productive, socializing, and future lives.