Torakal Vertebra'ların morfometrik ayırımlarının bir ölçüm metodu ile değerlendirilmesi
A New morphometric method for distinguishing of thoracic vertebrae's
  1. Tez No: 79495
  2. Yazar: ERDİNÇ TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİTAP ANIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
-48- ÖZET : Çalışmamızda; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı' nda, 20 - 45 yaşlan arasındaki. 118'i erkek, 99 'u kadın olmak üzere toplam 217 sağlıklı kişinin anteroposterior yönden torakal radyografileri çekildi. Milimetrik hassas kompas ile her bir film üzerinde; torakal vertebralar'ın ayn ayn, corpus vertebrae'lanmn alt yüzünde, birbirine en uzak iki noktası arasındaki ( İ ) ile, aynı vertebranın pedikülleri arasındaki uzaklıklar ( S ) ölçüldü. Daha sonra, İ ve S değerleri birbirine oranlanarak, her bir torakal vertebra için sabit değerler saptandı. Elde edilen tüm değerler üzerinde SPSS programı kullanılarak Student's t - testi ve Varyans Diskriminasyon Testleri uygulandı. Bu ölçümlere göre kadın ve erkek arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı ( pX).05 ). Aynca; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi 'nde, bütünlüğü korunmuş 5 columna vertebralis' in torakal vertebralan'nda ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dair nda çekilen torakal vertebra CT leri üzerinde aynı ölçümler yapıldı. Tüm ölçümler karşılaştırıldığında. birbirlerinden farklı olmadığı saptandı. Böylece, sadece torakal radyogramlar ve kuru torakal vertebralar'a ait İ / S oranlarından elde edilen sabit değerlere göre torakal vertebralar'ın genel olarak birbirlerinden kolay ve güvenilir bir şekilde ayırt edilebildiği, buna karşın 8. torakal vertebra'mn 9. 'dan, 9. torakal vertebra'nın da 10. 'dan ayırt edilmesinin istatistiksel anlamda zor olduğu ( p > 0.05 ), bunların da saptanan İ ve S değerlerinin yanısıra morfolojik özelliklerinden dolayı kolayca ayırt edilebildikleri görüldü. Araştırmamızda elde edilen ortalama S değerlerinin Scolcs, Berry ve Cottcrill ile uyumlu, Panjabi'ye göre düşük olduğu, Dommise'e göre ise değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. İ değerleri yönünden karşılaştırıldığında Panjabi, Berry, Scoles ve CotteriH'den ise daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmamızda yer alan İ / S oranlarının ise Panjabi, Scoles ve Cotterill'e göre biraz fazla olduğu, Berry 'ye göre ise değişkenlik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-49- SUMMARY : In our study, antero - posterior thoracal radiographs of 217 patients; 1 18 male, 99 female, aged 20 - 45, were taken at Gazi University, Faculty of Medicine, Department of Radiology. The most distant points on the inferior surface of the corpus vertebrae ( I ), and the distances between the pedicules ( S ) of every thoracal vertebrae were measured with a sensitive milimetric compass on each film. Afterwards, the ratios of I and S values were taken and fixed values were calculated for each thoracal vertebra. Student's t - test and discrimination variance tests were performed by an SPSS programme to analyze the whole values. According to these measurements, the difference between male and female subjects was not statistically different ( p > 0.05 ). Besides, the same measurements were made on the thoracal vertebrae of five intact protected, columnae vertebralis from Ankara University Faculty of Letters and on Computerized Tomography images of thoracal vertebrae from Gazi University, Faculty of Medicine, Department of Radiology. When all the measurements were compared, it was determined that they were not different from each other. In this way, we observed that it is both easy and reliable to distinguish the thoracal vertebrae from each other using the thoracal radiographs and the constant values calculated from I / S ratios; although statistically it is not easy to distinguish the 8 * thoracal vertebrae from the 9 * and the 9 * thoracal vertebrae from the 10 ül ( p > 0.05 ) which can be distinguished by their other morphological properties besides their İ and S values. It was found that the mean S values calculated in this study are in aggrement with Scoles, Berry and Cotterill, lower than Panjabi's and inconstant with Dommise. When the I values were considered our results are higher than Panjabi's, Berry's, Scoles'es and Cotterill's. Calculated I / S ratios are inconstant with Berry, and slightly higher when compared with Panjabi, Scoles and Cotterill.