Ruminasyon, akılcı olmayan inançlar ve romantik ilişkilerden beklentilere dair farkındalığın romantik ilişkilerdeki ayrılık uyumunu yordamadaki rolü
The role of rumination, irrational beliefs and awareness of expectations from romantic relationships in predicting breakup adjustment in romantic relationships
  1. Tez No: 794960
  2. Yazar: FATMA SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı ruminasyon, akılcı olmayan inançlar ve romantik ilişkilerden beklentilere dair farkındalığın üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerindeki ayrılık uyumunu yordamadaki rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İzmir İli'nde bulunan Ege Üniversitesi'nde öğrenim gören 384 üniversite öğrencisi (kadın: 182, erkek: 202) oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veriler Kişisel Bilgi Formu, Fisher Boşanmaya/Ayrılığa Uyum Ölçeği- Kısa Formu, Ruminasyon Ölçeği Kısa Formu, Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği ve Romantik İlişkilerden Beklentilere Dair Farkındalık Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi çoklu regresyon analizi yöntemi ile yapılmıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığında, araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin ruminasyon ve akılcı olmayan inançlar değişkenlerinin yas tepkisi düzeyini negatif yönde ve anlamlı düzeyde, ilişkiden duygusal ayrışma düzeyini negatif yönde ve anlamlı düzeyde, güven ve yakınlık düzeyini negatif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı fakat ruminasyon ve akılcı olmayan inançlar değişkenlerinin kendilik değeri düzeyini anlamlı düzeyde yordamadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Ruminasyon, akılcı olmayan inançlar ve romantik ilişkilerden beklentilere dair farkındalık değişkenlerinin öfke düzeyini negatif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Romantik ilişkilerden beklentilere dair farkındalığın, yas tepkisi düzeyini, ilişkiden duygusal ayrışma düzeyini ve güven ve yakınlık düzeyini anlamlı düzeyde yordamadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Romantik ilişkilerden beklentilere dair farkındalık değişkeninin kendilik değerini pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları literatür doğrultusunda tartışılmış ve gelecek çalışmalar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the role of rumination, irrational beliefs, and awareness of expectations from romantic relationships in predicting breakup adjustment in university students' romantic relationships. The sample of the study consists of 384 university students (female: 182, male: 202) studying at Ege University in Izmir in the 2021-2022 academic year. The data within the scope of research was collected with Personal Information Form, Fisher Divorce Adjustment Scale-Short Form, Rumination Scale Short Form, Irrational Romantic Relationship Beliefs Inventory, and the Awareness Scale on Expectations from Romantic Relationships. The analysis of the data was made with the multiple regression analysis method. Considering the results of the analysis, it was found that the variables of rumination and irrational beliefs of the university students who participated in the research predicted the level of grief reaction negatively and significantly, the level of emotional separation from the relationship negatively and significantly, and the level of trust and intimacy negatively and significantly; however, it was found that the variables of rumination and irrational beliefs did not significantly predict the level of self-worth. It was found that variables about rumination, irrational beliefs and awareness of expectations from romantic relationships negatively and significantly predict anger level. It was found that awareness of expectations from romantic relationships did not significantly predict the level of grief reaction, emotional separation from the relationship, and the level of trust and intimacy. It was found that the variable of awareness of expectations from romantic relationships predicted self-worth positively and significantly. The research findings were discussed in the light of the literature and some suggestions were made for future studies.