Erken çocukluk döneminde özel gereksinimli çocuklarda cinsellik: Ebeveyn görüş ve deneyimleri
Sexuality in the children with special needs in early childhood: Parents' view and experiences
  1. Tez No: 794963
  2. Yazar: HATİCE DAMLA ASLANOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ALAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada erken çocukluk döneminde özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin, çocuklarının cinsellikleriyle ilgili görüş ve deneyimlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda katılımcıların, çocuklarının cinsellikleri ile ilgili görüş ve deneyimlerine daha kapsamlı ve derinlemesine ulaşabilmek için nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın bulguları için 20 ebeveyne,“Demografik Bilgi Formu”ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş“Ebeveyn Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”uygulanmıştır. Bu sayede ebeveynlerin, çocuklarında gözlemledikleri cinsel davranışlar, bu süreçte karşılaştıkları zorluklar, geleceğe dair kaygıları ve beklentilerine ulaşmak amaçlanmıştır. Araştırmanın bulguları nitel veri analizi yöntemlerinden, içerik analizi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ebeveynlerin çocuklarında gözlemledikleri cinsel davranışlar; genital bölgeye dokunma, genital bölgeye sürtünme, mastürbasyon, kadın memesine ilgi, cinsiyet ayrımı, fetişizm iken, özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin yaşadıkları zorluklar, toplumsal alanda uygunsuz cinsel davranışları sınırlandırma ve iletişim sınırlılığı olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan ebeveynlerin tümü, çocuklarının cinsel istismara uğramasından korkmaktadır. Ebeveynlerin gelecek kaygıları arasında çocuklarının cinsel istismar faili olması, toplumsal damgalanma, akran zorbalığı da bulunmaktadır. Kız çocuğa sahip ebeveynlerin çoğu, çocuklarına öz bakım becerilerini öğretme konusunda kaygılandıklarını belirtmişlerdir. Ebeveynlerin geleceğe dair beklentileri çocuklara cinsel eğitim, aileye eğitim desteği, psikolojik destek, toplum eğitimi, diğer ailelerle sosyal temas, destek bakım alanları, destek eğitim personeli olarak belirlenmiştir. Ebeveynlerin bir kısmı, kendi kararlarını veremeyecek, tam bağımlı özel gereksinimli bireylerin kısırlaştırılmasının yasallaşması gerektiğini belirtmişlerdir. Bu bulgular ışığında elde edilen sonuçların, erken çocukluk dönemindeki özel gereksinimli çocukların cinselliklerinin daha sağlıklı gelişmesi, ebeveynlerin yaşadıkları zorlukların ve kaygıların azaltılabilmesi ve ebeveyn beklentilerinin karşılanabilmesi açısından yarar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the views and experiences of parents who have children with special needs in early childhood about their children's sexuality. In this context, a qualitative research method was preferred in order to reach the opinions and experiences of the participants about their children's sexuality more comprehensively and in depth. For the findings of the study, the“Demographic Information Form”and the“Parent Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher were applied to 20 parents. In this way, it is aimed to reach the sexual behaviors observed by the parents in their children, the difficulties they encounter in this process, their concerns and expectations about the future. The findings of the research were analyzed with content analysis, one of the qualitative data analysis methods. As a result of the analysis, the sexual behaviors observed by the parents in their children; touching the genital area, rubbing the genital area, masturbation, interest in the female breast, gender discrimination, fetishism, while the difficulties experienced by the parents of children with special needs were determined as limiting inappropriate sexual behaviors in the social area and communication limitation. All of the parents participating in the study fear that their children will be sexually abused. Parents' future concerns include their children being perpetrators of sexual abuse, social stigma, and peer bullying. Most parents of daughters have stated that they are worried about teaching their children self-care skills. Parents' future expectations were determined as sexual education for children, educational support for families, psychological support, community education, social contact with other families, support care areas, and support education personnel. Some of the parents stated that the sterilization of fully dependent individuals with special needs who could not make their own decisions should be legalized. It is expected that the results obtained in the light of these findings will be beneficial in terms of healthier development of the sexuality of children with special needs in early childhood, reducing the difficulties and anxieties experienced by the parents, and meeting the expectations of the parents.