Adhesive köprülerde dentin ve mine bağlantısının değerlendirilmesi
Comparison of dentin and enamel bonding in adhesive bridges
- Tez No: 79500
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BURGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
-79- ÖZET Koruyucu hekimlik açısından ön plana çıkan adhesive köprüler, mine yüzeyine uygulandıkları zaman klinik olarak başanlı olmaktadırlar. Çeşitli nedenlerle dentinin açığa çıktığı durumlarda bağlantının değerlendirilmesi araştırmamızın konusunu teşkil etmiştir. Bağlantı, mikrosızıntı ve makaslama bağ dayancı açısından değerlendirilmiştir. Araştırmamızda bağlayıcı ajan olarak, kontrol grubunda Panavia Ex, dentin yüzeyinde Super Bond C&B. En Force, Clearfil Liner Bond II ve Compoglass F kullanılmıştır. Metal yüzeylenne kumlama işlemi uygulanmıştır. Mikrosızıntı testi sonuçlarına göre, mine-rezin ara yüzünde (Panavia Ex ) sızıntıya rastlanmazken, diğer test gruplarında çeşitli boyutlarda mikrosızıntı tespit edilmiştir (Sırasıyla. Super Bond C&B. En Force, Compoglass F+Super Bond C&B, Compoglass F+ En Force) Mıne-rezın bağlantısına kıyasla, dentin-rezin (Super Bond C&B ve En Force) ve dentın-kompomer-rezın ( Compoglass F+Super Bond C&B ve Compoglass F+En Force ) test grupları arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlılık göstermektedir. Bunun yanında dentın-rezın (Super Bond C&B ve En Force) gruplarının ve dentin- kompomer-rezin ( Compoglass F+Super Bond C&B ve Compoglass F+En Force ) gruplarının kendi aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamsızdır. Sandwich teknikteki kompomer-rezin ( Compoglass F+Super Bond C&B ve Compoglass F+En Force ) ara yüzleri incelendiğinde. ıkı grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Compoglass F+Super Bond C&B grubundaki kompomer-rezin ara yüzündeki sızıntı, mine-rezin ara yüzündeki sızıntıdan istatistiksel olarak anlamsız farklılık gösterirken, Compoglass F+En Force grubundaki kompomer-rezin ara yüz sızıntısı, Super Bond C&B ve En Force-dentin ara yüz sızıntıları ile istatistiksel olarak anlamsız farklılık göstermiştir. Rezin-metal ara yüzleri değerlendirildiğinde Panavia Ex, Super bond C&B ve-80- sandwich tekniğe ait Compoglass F+Super Bond C&B grupları kendi aralarında istatistiksel olarak anlamsız farklılık, En Force ve Compoglass F+En Force gruplarındaki metal ara yüzlerine göre anlamlı farklılık göstermişlerdir. En Force ve Compoglass F+En Force-metal ara yüzlen kendi aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemişlerdir. Makaslama bağ dayanç testi sonuçları değerlendirildiğinde; Panavia Ex grubundaki bağ dayancı, sandwich teknikteki Compoglass F+Super Bond C&B simanın bağ dayancıyla istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermeyip en yüksek değerleri vermiştir. Super Bond C&B grubunun bağ dayancı bunları izlemiş ve en küçük değerleri de istatistiksel olarak farklı olmayan En Force grubu ve sandwich teknikteki Compoglass F+En Force grubunun bağ dayançlan göstermiştir. Mikroskopik incelemede Panavia Ex grubunda kopma, mıne-metal ara yüzünde adhesive-kohesive, Super Bond C&B grubunda kopma, dentın-rezın ara yüzünde adhesive. En Force grubunda kopma, dentin-rezin ara yüzünde adhesive. Compoglass F + Super Bond C&B grubunda kopma, dentın-kompomer ara yüzünde adhesive. Compoglass F + En Force grubunda kopma kompomer-rezın ara yüzünde adhesive nitelikte bulunmuştur
Özet (Çeviri)
-81- SUMMARY The adhesive bridges that gained importance in conservative dentistry show clinical success mostly when they are used on enamel surfaces. The evaluation of the bond in adhesive bridges where the dentine exposed because of different effects, is the subject of our study. Bonding is evaluated with microleakage and shear bond strength tests. In our study Panavia Ex is used in the control group, Super Bond C&B, En Force, Clearfil Liner Bond II and Compoglass F are used on dentine surface as bonding agents. The metal surfaces are sandblasted. According to the microleakage test results, there was no mikroleakage in enamel-resin (Panavia Ex ) interface but in dentine and resin interfaces different degrees of leakage were assessed ( In increasing order ; Super Bond C&B, En Force, Compoglass F+ Super Bond C&B, Compoglass F+En Force ) The results changed significantly in dentine-resin (Super Bond C&B and En Force ) bonding and in dentine- compomer-resm bonding ( Compoglass F+ Super Bond C&B and Compoglass F + En Force) compared to enamel-resin bonding. However, the differences of dentine-resin groups between each other and the difference of dentine-compomer-resin groups between each other were not statistically significant. When the leakage of compomer-resin interfaces is evaluated for sandwich technique, there were statistically significant difference between two groups While the leakage of the compomer-resin interface in Compoglass F+ Super Bond C&B group showed no statistically significant difference compared to the leakage enamel-resin interface, the leakage of the compomer-resin interface in Compoglass F+En Force group didn't show statistically significant difference from the Super Bond C&B and En Force-dentine interface. When the resin-metal interfaces are evaluated, Panavia Ex, Super Bond C&B and Compoglass F+Super Bond-82- C&B which is in the sandwich technique group didn't show any statistically significant difference between each other but showed significant difference from En Force and Compoglass F+ En Force groups. The leakage of the En Force and Compoglass F+ En Force-metal interfaces didn't show statistically significant difference. When the shear bond strength test results are investigated, the highest values are evaluated in Panavia Ex and Compoglass F+ Super Bond C&B groups which showed no statistically significant difference between each other. The shear bond strength values of Super Bond C&B followed these two groups. The lowest values are evaluated in En Force and Compoglass F+ En Force groups which showed no statistically significant difference between each other According to the microscopic evaluation after the shear bond strength test, adhesive and cohesive failure between enamel-metal interface were assessed in Panavia Ex group Adhesive failures between dentine-resin interfaces were observed for Super Bond C&B and En Force groups. Compoglass F+Super Bond C&B group showed adhesive failure between dentine-compomer interface and Compoglass F+ En Force group showed adhesive failure between compomer-resin interfaces.