Otomobil sektöründe servis hizmetlerinde yedek parça ve teknisyen sayısı tahminsel analizi
Predictive analysis of the number of spare parts and techincians in service employment in the automobile industry
  1. Tez No: 795001
  2. Yazar: TUĞÇE İKİZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ENGİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Otomotiv sektöründe satış sonrası hizmetler de otomobil üretimi kadar maliyetleri etkilemektedir. Satış sonrası hizmetler temelde planlama ve uygulama, yedek parça sağlama, tamir ve bakım hizmetleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Satış sonrası hizmetlerden elde edilen kazanç çoğu zaman üründen elde edilen kazançtan fazladır. Bu çalışmada otomotiv sektöründe satış sonrası hizmetlerde servislerin çalışma prensipleri ve iş dağılımlarıyla ilgili araştırma sonuçları verilmiştir. Tez çalışmasında araştırma sürecine otomobilin tarihçesinden başlanmıştır. Otomobilin dünya sektöründeki tarihsel gelişimine değinilmiştir. Türkiye'de otomobil sektörünün gelişimi ele alındıktan sonra satış sonrası hizmetler ile ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Otomobil sektöründe satış sonrası hizmetlerin görev tanımlarına ve firmaya sağladığı faydalara değinilmiştir. Satış sonrası hizmetlerden elde edilen kazançlar ile ürün satışından elde edilen kazançlar arasındaki ilişki verilmektedir. Satış sonrası hizmetlere yapılan harcamalar ve satış sonrası hizmetlerin rolü ile ilgili literatür çalışmaları bulunmaktadır. Ancak hizmete dayalı tahminler ile geçmiş ve gelecek yıllara ait bilgilerin karşılaştırılmasına yönelik herhangi bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada yıllar itibariyle yetkili ve özel servise bakım ve onarım için gelen araç sayıları ve yapılan işlemler hakkında detaylı bilgi elde edilmiştir. Servisin kullandığı malzemeler, malzemelerin temin süreçleri, personel yapısı ve istihdam hakkında detaylı bilgi edinildi. Bu bilgiler ışığında gelecek yıllar için tahminler yapılmıştır. Bu tahminler yapılırken istatistiksel analiz programlarından R (İstatistiksel hesaplama ve grafikler için yazılım ortamı ve programlama dili Ross Ihaka ve Robert Gentleman tarafından bulunmuştur.) ve SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programları kullanılmıştır. Servisin ihtiyaç duyacağı personel, zaman ve malzeme hakkında çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca tahminlere dayalı olarak bir sonraki yıl servis planının (malzeme, zaman, stok alanı, stok miktarı, yetkin personel) alınması ve gerekli olanların alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
After-sales services in the automotive sector also affect costs as much as automobile production. After-sales services are basically planning and implementation, spare parts supply, repair and maintenance services. The gain from after-sales services is often more than the profit from the product. In this study, the results of the research on the working principles and work distribution of the after-sales services in the automotive sector are given. In the thesis study, the research process started from the history of the automobile. The historical development of the automobile in the world sector is mentioned. After discussing the development of the automobile industry in Turkey, research on after-sales services is included. The job descriptions of after-sales services in the automobile industry and the benefits they provide to the company are mentioned. The relationship between earnings from after-sales services and earnings from product sales is given. There are literature studies on the expenditures on after-sales services and the role of after-sales services. However, no research has been found to compare service-based forecasts with information from past and future years. In this study, detailed information was obtained about the number of vehicles coming to the authorized and private service for maintenance and repair over the years and the procedures performed. Detailed information was obtained about the materials used by the service, the procurement processes of the materials, the personnel structure and employment. In the light of this information, forecasts were made for the coming years. While making these estimations, statistical analysis programs R (the software environment and programming language for statistical calculations and graphics were invented by Ross Ihaka and Robert Gentleman) and SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programs were used. Studies have been carried out on the personnel, time and material that the service will need. It is also suggested to take the next year's service plan (material, time, stock area, stock amount, competent personnel) and take the necessary ones based on the forecasts.