Saf ve melez (Dorset Down x Morkaraman (F1) ve Corriedale x Morkaraman (F1)) Morkaraman kuzuların besi performansı, kesim ve karkas özellikleri
The fattening performance, slaughter and carcass charecteristics of pure and crossbreed (Dorset Down x Morkaraman (F1) and corriedale x Morkaraman (F1)) Morkaraman lambs
- Tez No: 79522
- Danışmanlar: PROF.DR. FUAT ODABAŞIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma saf ve melez (Dorset Down x Morkaraman (Fi) ve Corriedale x Morkaraman (Fi)) Morkaraman kuzuların besi performansı, kesim ve karkas özelliklerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın besi döneminde her genotipte 10 baş erkek ve 10 baş dişi olmak üzere 3 genotipte toplam 60 baş, kesim ve karkas özelliklerinin incelenmesi için de planlanan kesim ağırlıklarında (35, 40 ve 45 kg) her genotipten 3 baş erkek ve 3 baş dişi olmak üzere toplam 54 baş kuzu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted purebreed and cross-breed (Dorset Down x Morkaraman (Fi) and Corriedale x Morkaraman (Fi)) Morkaraman lambs to examine the fattening performance slaughter and carcass characteristics. In the present study, a total of 60 lambs were used in the fattening period. Data were obtained on ten male and ten female lambs for each three genotype groups. For the determination of slaughter and carcass traits, fiftyfour lambs were used. The lambs which three male and three female for each genotype slaughtered were in 35, 40 and 45 kg live weight.