Endodontik tedavili dişlerde uygulanan fabrikasyon ve döküm post tasarımlarında çiğneme kuvvetlerinin oluşturduğu gerilimlerin sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle incelenmesi
Finite element stres analysis of effect of prefabricated and cast post and core systems on stress distribution generated by chewing forces in endodontically treated teeth
  1. Tez No: 79523
  2. Yazar: AYŞE DİDEM MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BURGAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
132 ÖZET Bu araştırmada sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile ANSYS programı kullanılmıştır. Beş tip post-core materyaliyle restore edilmiş dişte çiğneme, horizontal ve vertikal kuvvetlerin stres analizi yapılmıştır. Ele alınan beş tip post-core materyali, altın post-core, titanyum post-core, paslanmaz çelik post-core, titanyum post ve kompozit core, paslanmaz çelik post ve kompozit core'dur. Ayrıca çiğneme kuvveti altında paslanmaz çelik post ve kompozit core ile restore edilen dişlerde farklı çap, boy ve şekildeki postlar dişte oluşturdukları stres açısından incelenmiştir. Çiğneme, horizontal ve vertikal kuvvetler uygulandığında, ele alınan beş durum için eşdeğer stres ve deformasyon değerleri karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Sonuçta kullanılan materyaller stresin miktar ve lokalizasyonunun belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra çap, boy ve şeklinin değiştirilmesi eşdeğer stresi önemli ölçüde etkilememiştir. Farklı post-core materyalinin çiğneme, horizontal ve vertikal kuvvetler altında eşdeğer stres ile deformasyon bulguları açısından etkili olduğu, ayrıca altın post-core materyaliyle restore edilen dişlerde daha uygun stres dağılımları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
133 ABSTRACT In the present study, finite element stress analysis and ANSYS program are used. Stress analysis of occlusal, horizontal and vertical forces on the teeth which are restored with five types of post-core materials were determined. The types of post- core materials are gold post-core, titanium post-core, stainless steel post-core, titanium post and composite core, stainless steel post and composite core. Also, the post which are different in diameter, length and shape examined on the teeth which are restored with stainless steel posts and composite cores under the masticatory forces. For the evaluated five conditions, equivalent stress and deformation values are compared under occlusal, horizontal and vertical forces that are applied. In conclusion materials that are used, have an important role on the amount and localisation of stress, whereas, the difference in diamater, length and shape didn't significantly effect the stress. We determined that, different post-core materials have different equivalent stress and deformation values under occlusal, horizontal and vertical forces. Furthermore, the teeth which are restored by gold post-core materials had reasonable stress distribution.