Kamu çalışanlarında iş doyumu, örgütsel bağımlılık ve örgütsel sinizm arasındaki ilişkinin Van ili özelinde analizi: Polis meslek mensupları üzerine bir araştırma
Analysis of the relationship between job satisfaction, organizational dependence, and organizational cyprus in public workers in Van province: A research on police professionals
- Tez No: 795737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışanların işlerini icra ederken duydukları mutluluk ve hazzı ifade eden bir kavram olan iş doyumu, örgütsel bağlılığın düzeyini etkilemekte olan önemli bir faktördür. Örgütsel bağlılık, çalışanın örgüte karşı duyduğu aidiyetin ifadesidir. Örgütsel sinizm ise çalışan bireylerin örgüte karşı öfke, kırgınlık ve kızgınlık gibi negatif duygular beslemesi durumudur. Örgütsel davranış analizinde çok önemli kavramlar olduğu kabul edilen iş doyumu, örgütsel bağımlılık ve örgütsel sinizm kavramları arasında güçlü bir ilişki söz konusudur. Bu sebeple, hem çalışan hem de örgüt için önemli olan bu kavramlar ve aralarındaki ilişki düzeyleri hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Bu bağlamda yapılan çalışma, iş doyumu, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm arasındaki ilişki düzeyini polis meslek mensupları özelinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yapılan analiz, Van ili polis meslek mensupları üzerinde yapılan bir alan araştırması ile örneklendirilmiştir. Araştırma sonucunda ise iş doyumu ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu, iş doyumu ile örgütsel sinizm algısı arasında negatif yönde bir ilişki, örgütsel bağlılık ile örgütsel sinizm algısı arasında da negatif yönde bir ilişki olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction, which is a concept that expresses the happiness and pleasure of employees while performing their jobs, is an important factor affecting the level of organizational commitment. Organizational commitment is the expression of the employee's belonging to the organization. Organizational cynicism, on the other hand, is the situation in which working individuals have negative emotions such as anger, resentment and anger towards the organization. There is a strong relationship between the concepts of job satisfaction, organizational dependence and organizational cynicism, which are considered to be very important concepts in organizational behavior analysis. For this reason, it is necessary to have knowledge about these concepts, which are important for both the employee and the organization, and the level of relationship between them. In this context, the study aims to analyze the level of relationship between job satisfaction, organizational commitment and organizational cynicism in the context of police professionals. The analysis was exemplified by a field study on police professionals in Van. As a result of the research, it was understood that there is a positive relationship between job satisfaction and organizational commitment, a negative relationship between job satisfaction and organizational cynicism perception, and a negative relationship between organizational commitment and organizational cynicism perception.