Okul öncesi öğretmenlerinin epistemolojik inançları ile medya okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teachers' epistemological beliefs and media literacy levels
  1. Tez No: 795903
  2. Yazar: MÜGE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin epistemolojik inançları ile medya okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesi ve çeşitli değişkenlerle öğretmenlerin cinsiyet ve görev yaptıkları okul türü (devlet okulu / özel okul) arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Bu amaçlar doğrultusunda, bu çalışmada nicel yöntem benimsenmiştir. Araştırmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında İstanbul Pendik ilçesinde bulunan, bağımsız özel kurumlarda ve Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı devlet kurumlarında görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenleri katılmıştır. Araştırmada yer alan okul öncesi öğretmenlerine Epistemolojik İnançlar Ölçeği (EİÖ) ve Medya Okuryazarlık Ölçeği uygulanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin ölçeklerden aldığı sonuçlar incelendiğinde; katılımcıların epistemolojik inanç ölçeğinden aldıkları ortalama puanının, ölçeğin ortalama puanından düşük olduğu görülmektedir. Katılımcıların medya okuryazarlık ölçeğinden aldıkları ortalama puanın, ölçeğin ortalama puanından yüksek olduğu görülmektedir. Bununla birlikte iki ölçekten alınan sonuçlara göre kadın katılımcıların erkeklere göre epistemolojik inanç düzeylerinin ve medya okuryazarlık düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna, özel okulda çalışmakta olan katılımcıların, devlet okulunda çalışmakta olan katılımcılara göre epistemolojik inanç düzeylerinin ve medya okuryazarlık düzeylerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar, ilgili literatür ve analizler ışığında önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between the epistemological beliefs of the preschool community and the various and variables that determine media literacy clusters - general gender and the type of school they work in (public / private school). To achieve these goals, the quantitative method has been adopted. Preschool teachers working in independent private institutions and state institutions affiliated to the Ministry of National Education (MEB) in Istanbul Pendik district in the fall semester of the 2021-2022 academic year participated in the research. The Epistemological Beliefs Scale (EPS) and Media Literacy Scale were applied to the preschool school presenter who took part in the study. The results obtained from the scales of pre-school education; It shows that the mean score they used from the conviction of the forming epistemological beliefs was lower than the mean score of their estimation. It is seen that the average score that the participants read from media literacy services is higher than the average score of the scale. However, according to the results obtained from the two dimensions, it was found that the epistemological belief limits and media literacy areas of the women's structures are higher than the men's, and the limits of epistemological beliefs and media literacy limits may be lower than the leader working in private lessons and the leader working in public school. The results, related literature and analyzes are included.