Okul öncesi öğretmenlerinin epistemolojik inançları ile fen etkinlik yeterlilikleri arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between pre-school teachers' epistemological beliefs and science activity competencies in terms of some variables
- Tez No: 762817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜN BİNZET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tez çalışmasının amacı, okul öncesi öğretmenlerinin epistomolojik inançları ile fen etkinliklerine ilişkin yeterliliklerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi, ayrıca epistemolojik inançları ile fen etkinliklerine ilişkin yeterlilikleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Gaziantep ili sınırları içinde MEB'e bağlı resmi okullarda görev yapan 213 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma modellerinden biri olan“ilişkisel tarama modeli”kullanılmıştır. Tez çalışmasında, bazı demografik bilgileri içeren kişisel bilgi formunun yansıra“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Fen Etkinliklerine İlişkin Yeterliliklerini Belirleme Ölçeği”ile“Epistemolojik İnançlar Ölçeği”olmak üzere iki adet ölçek veri toplama aracı olarak seçilmiş ve ölçme aracından elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Yapılacak olan bu araştırma ile çalışmada belirlenen ana problem sorusuna ve alt problem sorularına istatistiksel anlamda yanıtlar aranmıştır. Araştırmanın veri analizinden elde edilen sonuçlara göre okul öncesi öğretmenlerinin gelişmiş/olgun epistemolojik inançlara sahip olduğu ve bu inançlar doğrultusunda fen etkinliklerine ilişkin yeterliliklerinin de yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar okul öncesi öğretmenlerinin bilgiyi araştırdıklarında, bilginin nasıl elde edildiğini araştırıp kendi yorumlarını eklediklerinde ve uyguladıklarında, fen etkinliklerini işleve geçirme noktasında daha verimli ve yeterli olduklarını göstermektedir. Bu sonuçlara ek olarak yapılan regresyon analizi sonucunda, epistemolojik inançların fen etkinliklerine ilişkin yeterliliklerini yordadığı ve açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis study is to examine the epistemological beliefs of preschool teachers and their proficiency in science activities in terms of some variables, and also to investigate the relationship between their epistemological beliefs and their proficiency in science activities. The population of the study consists of 213 preschool teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Gaziantep in the 2021-2022 academic year. The“relational screening model”, which is one of the quantitative research models, was used in the study. In the thesis study, in addition to the personal information form containing some demographic information, two scales,“Scale for Determining Preschool Teachers' Competence in Science Activities”and“Epistemological Beliefs Scale”, were chosen as data collection tools and SPSS package program was used in the analysis of the data obtained from the measurement tool. With this research, statistical answers were sought to the main problem question and sub-problem questions determined in the study. According to the results obtained from the data analysis of the research, it has been determined that preschool teachers have developed/mature epistemological beliefs and their proficiency in science activities in line with these beliefs is high. These results show that preschool teachers are more efficient and competent in putting science activities into action when they search for knowledge, investigate how knowledge is obtained, add and apply their own interpretations. In addition to these results, as a result of the regression analysis, it was determined that epistemological beliefs predicted and explained their proficiency in science activities.