Different majors, one profession: A comparison between ELT and non-ELT graduate English teachers' self-efficacy beliefs and their perceptions towards teacher training programs in Turkey
Farklı bölümler, bir meslek: İngiliz dili eğitimi mezunu olan ve olmayan İngilizce öğretmenlerin özyeterlilik algılarının karşılaştırılması ve Türkiye'deki öğretmen eğitimi porgramlarına yönelik algıları
  1. Tez No: 795969
  2. Yazar: HAVVA ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU İNAN KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Öğretmen öz yeterlilik inançları eğitimde birçok çalışmaya konu olmuştur. Hem uluslararası hem de Türkiye merkezli çalışmalardaki çeşitlilik, öğretmen öz yeterliliği ve bunun öğretmenlerin profesyonel kariyeri ile öğrencilerin öğrenme süreçlerine nasıl katkı sağladığına dair bir anlayış sunmaktadır. Öğretmen öz yeterliliğinin alt kategorisi olan İngilizce öğretmeni öz yeterliliği de hem Türkiye'de hem de dünyada araştırılan popüler bir konudur. Fakat, Türkiye'de öğretmen eğitimindeki sık değişimlerin bir sonucu olan İngiliz Dili Eğitimi mezunu olan ve İngiliz Dili Eğitimi mezunu olmayan öğretmenlerin öz yeterlilik algılarında önemli bir farklılık olup olmadığı sorusunun ihmal edildiği görülmektedir. Bu çalışma farklı bölümlerden olan İngilizce öğretmenlerinin farklı öz yeterlilik inançlarına sahip olup olmadıklarını saptamayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu araştırma çalışma tecrübesi ve öğretmenlerin özyeterlilik algılarının ilişkili olup olmadığını da bulmayı amaçlamaktadır. Araştırma Türkiye'deki 110 İngilizce öğretmeninin gönüllü katılımıyla yürütülmüştür. Çalışmanın ilk kısmında Karas (2019) tarafından tasarlanan bir anket kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmı farklı bölümlerden olan İngilizce öğretmenleri ile görüşmeler içerdi. Sayısal veri SPSS versiyon 22 aracılığı ile analiz edilmiştir. Nitel verinin tematik kodlaması için ise katılımcıların cevaplarına göre esneklik göstermek amacıyla tümevarımsal yöntem tercih edilmiştir. Sonuçlar İngilizce Dili Eğitimi mezunu olan ve olmayan İngilizce öğretmenlerinin özyeterlilik seviyelerinin yüksek olduğunu gösterdi. Bu iki grubun öztyeterlilik seviyeleri karşılaştırıldığında İngilizce Dili Eğitimi mezunları daha yüksek özyeterlilik algısı gösterdi. Diğer bir yandan, çalışma tecrübesinin öğretmenlerin özyeterlilik inançları üzerinde etkili olmadığı bulundu. Son olarak görüşmeler Türkiye'de İngilizce öğretmenlerinin kısa staj süresi sebeiyle genel olarak eğitimlerinden memnun olmadılarını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Teacher self-efficacy beliefs are issued in wide range of studies in education. The variety in both international and Turkey-based studies constructs an understanding for teacher self-efficacy beliefs and how it contributes to teachers' professional career and students' learning process. English language teacher self-efficacy beliefs, a subcategory of teacher self-efficacy, is also a popular topic being investigated both in Turkey and around the world. However, the question of whether there is a significant dissimilarity in self-efficacy perceptions of teachers who are graduates of English Language Teaching (ELT) and of non-ELT programs, which is an issue stemming from frequent changes is teacher training programs in Turkey, seems to be neglected. This study aims to determine if English language teachers from different majors hold different self-efficacy perceptions or not. In addition, this study aims to find out if work experience and self-efficacy levels of teachers are related. The research was conducted with the voluntary participation of 110 English teachers in Turkey. As the first part of the study, a questionnaire designed by Karas (2019) was used. The second part of the study included interviews with English teachers from different departments. The quantitative data was analyzed through SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 22. For thematic coding of the qualitative data, inductive method was chosen to provide flexibility according to the answers of the participants. The results indicated that both ELT and non-ELT graduate EFL teachers had high levels of self-efficacy. Comparing the self-efficacy levels of these two groups, ELT graduates showed higher levels of self-efficacy perceptions. Work experience, on the other hand, was not found to be influential over self-efficacy beliefs of teachers. Finally, interviews suggested that EFL teachers in Turkey were generally unsatisfied with their training in terms of short teaching practicum period