Düşük dereceli glial tümörlerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the low-grade glial tumors
- Tez No: 967737
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TEZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, radyoterapi (RT) alan düşük dereceli gliom (DDG) tanısı alan hastalarda kemoterapi (KT) uygulamasının, ATRX, IDH, P53 mutasyonlarının ve ki-67 proliferasyon indeksinin genel sağkalıma (GS) ve progresyonsuz sağkalıma (PS) etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Şubat 2006-Ekim 2022 tarihleri arasında DDG tanısı konulup RT alan erişkin hastalar retrospektif olarak analiz edildi. Çalışma için hasta görüşme bilgileri, hasta dosyaları, DVH'leri (Dose Volume Histogram), hastaların patoloji raporları ve preparatları, KT bilgileri ve elektronik sistem verileri kullanıldı. Hastaların demografik durumları, başvuru şikayetleri, görüntülemeleri, patoloji raporları, KPS (Karnofsky Performans Skoru), uygulanan tedaviler, akut yan etkiler, nüks durumu ve son durum analiz edildi. Ağustos 2024'te tüm hastaların patoloji preparatları nöropatolog eşliğinde değerlendirildi. IDH, ATRX, p53 mutasyonları ve ki-67 proliferasyon indeksi testleri daha önce rutin olarak çalışılmayan hastalardan 6 tanesinin preparatlarına ulaşıldı ve mutasyonlar immünohistokimyasal yöntemlerle tekrar çalışıldı. Bulgular: Bu çalışmada RT alan 60 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiş olup tanı sonrası medyan takip süresi 120 aydır. Medyan GS ise 115 aydır. İki ve beş yıllık sağkalım oranları sırasıyla %96,7 ve %79,4'tür. Hastaların RT öncesi KPS (p=0,040), tümör histopatolojisi (p=0,040), tümör çapı (tümör çapı ≥5 cm ve
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of chemotherapy, ATRX, IDH, P53 mutations and ki67 proliferation index on overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) in patients with low-grade glial tumors who received radiotherapy. Materials and Methods: In this retrospective study, adult patients who were diagnosed with DDG who received RT between February 2006 and October 2022 were retrospectively analyzed. Patient interview information, patient files, DVHs (Dose Volume Histograms), patients' pathology reports, chemotherapy (CT) information and electronic system data were used for the study. The demographic status of the patients, complaints at presentation, radiological and pathological analysis details, KPS, applied treatments, acute side effects, recurrence status and final status were analyzed. In August 2024, all patients' pathology preparations were evaluated by a neuropathologist. IDH, ATRX, p53 mutations and ki67 proliferation index tests were obtained from 6 patients who had not been routinely studied before and the mutations were re-studied with immunohistochemical methods. Results: In this study, 60 patients who received RT were evaluated and the median follow-up period after diagnosis was 120 months. Median OS was 115 months. The 2- and 5-year survival rates were 96.7% and 79.4%, respectively. Statistically significant relationship was found between the patients' pre-RT KPS (p=0.04), tumor type (p=0.04), 1p/19q codeletion (p=0.04), p53 mutation (p=0.001), ATRX mutation (p=0.02) and OS. A trend of improvement in OS was observed in patients who received CT and this difference was found to be close to the statistical significance limit (p=0.071). In the patients' post-RT follow-ups; There was a statistically significant relationship between the change in tumor grade (p=0.04) and the treatment method (surgical resection, RT, CT) in those with progression and OS (p5 cm and tumor diameter