Perianal fistülün histopatolojik incelenmesi: Hastalık lokal mi, sistemik mi?
Histopathologic evaluation of perianal fistula: Is the disease local or systemic?
  1. Tez No: 615269
  2. Yazar: ÖMER FARUK İNANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç:Perianal fistül hastalığının doğası, oluşumu, gelişimi, tedavi sonrası iyileşme ve nüks potansiyeli ile ilgili süreçleri halen açıklanmaya muhtaç noktalar barındırmaktadır. Biz çalışmamızda perianal fistül örneklerinin histopatolojik yapısı ve kronik iltihabi hücre profillerini inceleyerek hastalığın sistemik tarafına ışık tutmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: S.B.Ü. Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2018 ile Ocak 2019 tarihleri arasında, çalışma başlangıcında alınan başhekimlik oluru ve ilgili etik kurul onayı doğrultusunda, opere edilen 62 perianal fistül örneklemesi prospektif olarak incelenmiştir. Aynı ameliyat tekniği ile alınan fistül örneklemeleri Patoloji Kliniği ile koordineli olarak incelenmiştir. Bu piyeslerin kronik iltihabi hücre profilleri çıkarılmış ve bu doğrultuda, çeşitli parametreler ile birlikte hastaların iyileşme süreleri ve nüks oranları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 62 hasta dâhil edilmiştir. Kronik iltihabi hücrelerin, iyileşme süresi ve nüks etme oranları ile ilişkisi üzerine çalışılmıştır. Bu doğrultuda; Lenfoplazmositer hücre sayısı bir büyük büyütmede 100'den az olanlar; Grade 1, 100-300 arası olanlar; Grade 2, 300 den fazla olanlar Grade 3 olarak kabul edilmiştir. Diğer 4 hücre olan; Dev Hücre, Histiosit, Granülosit ve Polimorfonükleer Hücre sayımları da var olup olmamalarına göre değerlendirilmiştir. Çalışılan hücrelerden“Dev Hücre”varlığının nüks eden hastalarda anlamlı derecede yüksek olduğu ve“PMNL”varlığının da iyileşme süresinin uzaması ile anlamlı derecede ilişkili olduğu saptanmıştır. Sonuç: Kriptoglandüler orjinli teoriye göre geliştiği kabul edilen primer perianal fistül hastalığının, sadece lokal olarak değerlendirilmesi hastalığın doğasını anlamak açısından yetersiz olacaktır. Hastalığınsistemik boyutu perianal fistül hastalığını anlamamız açısından üzerinde daha çok çalışılması gereken tarafı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim:There are still unclear points about the nature, creation, development, healing after treatment and recurrence potential of the perianal fistula. We aimed to examine the sistemic way of perianal fistula by studying on histopathological structure and the profile of chronic inlamatory cells. Matherial and methods: The medical records of 62 patients who underwent pierianal fistula operation, between Janury 2018 and January 2019 at General Surgery Clinic of SBU Kartal Dr. Lutfi Kırdar Research and Training Hospital, were reviewed prospectivly by the approval of hospital and ethical committee. Theese samples that extracted by the same operation thechnic and examined by our hospital's Pathology Clinic. We studied about the profile of chronic inflamatory cells relation with the healing time of patients and recurrence potential. Results:62 patients were included in the study. The relation between chronic inlamatory cells with healing time and recurrence potential of perianal fistülas is observed. İn this direction; the number of lymphoplasmocytic cells which less than 100 at one large magnificatrion; Grade 1, 100-300; grade 2 was accepted as Grade 3 more than 300. The other 4 cells are; Giant Cell, Histiocyte, Granulocyte and Polymorphonuclear Cell counts werw also evaluated according to their presence. The presence of“Giant Cell”among the studied cells was found to be significantly higher in patients with recurrense and the presence of“PMNL”was significantly associated with prolonged healing time. Conclusion:Only local evaluation of primary perianal fistula disease which is accepted to develop according to the theory of cryptoglandular origin will be insufficient to understand the nature of the disease.