Algılanan kurumsal itibarın örgütsel çekicilik, örgütsel özdeşleşme ve duygusal emek üzerine etkisine yönelik bir araştırma
A research on the effect of perceived corporate reputation on organizational attraction, organizational identification and emotional labor
- Tez No: 796165
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN MARŞAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
İşletme biliminde müşterilerin taleplerinin ve ihtiyaçlarının karşılanması ile toplumsal faydaya katkı sağlanması ana amaçlardan birisidir. Bu noktada firmaların kârlılıklarını, topluma hizmet misyonlarını ve varlıklarını, artan rekabet koşulları altında sürdürebilmeleri açısından özellikle imaj ve itibar ile işveren-iş gören ilişkilerinin analiz edilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada söz konusu ilişkiler, iş görenlerin örgütlere karşı hissettiği duygular, bunları etkileyen unsurlar ve bunların sonucunun örgütler üzerinde etkileri incelenmiş ve uygulamalı olarak da test edilmiştir. Çalışmada özellikle son zamanlarda inceleme alanında daha çok yer bulan örgütsel çekicilik, örgütsel özdeşleşme ve duygusal emek kavramları, yine özellikle son zamanlarda önemi daha da çok anlaşılan kurumsal itibar olgusuyla bağlantıları çerçevesinde ele alınmıştır. Yapılan literatür taramasında dört kavramın bir arada değerlendirildiği çalışmalara pek rastlanmamış olup alan yazına katkı sağlanması amaçlanarak uygulamalı olarak konu geniş kapsamlı değerlendirilmiştir. Çalışmada ilk olarak algılanan kurumsal itibar, örgütsel çekicilik, örgütsel özdeşleşme ve duygusal emek kavramlarına ilişkin teorik ve kavramsal çerçeve incelenmiştir. Ayrıca söz konusu kavramlar arasındaki ilişkiler ve birbirlerini etkileme kanalları, etkinin düzeyi ve yönü konusunda değerlendirmeler yapılarak, kurumsal itibarın yukarıda ifade edilen bu olguları etkileme potansiyeli araştırılmıştır. Bu kavramların özellikle hizmet sektöründe çok daha önemli olduğu varsayımından yola çıkılarak hizmet sektöründe uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama kapsamında İstanbul ili yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren firmalara“kurumsal itibar, örgütsel çekicilik, örgütsel özdeşleşme ve duygusal emek”olmak üzere dört başlık altında hazırlanan ölçek maddelerini içeren anket soruları yöneltilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde deneysel olmayan nicel tarama yöntemi kullanılmıştır. Örnekleme metodu olarak da seçkili örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi (rastsal) örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerden elde edilen verilerin analizi IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 sürümü ve Amos 23.0 sürümü kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Satisfy demands and needs of customers and contributing to social benefit is one of the main objectives of business science. At this point, it is very important to examine image, reputation and employer-employee relations in order to maintain the profitability of companies, their mission to serve the society and their existence. In this study, the relationships in question, the feelings of the employees towards the organizations, the factors affecting them and the effects of their results on the organizations were examined and tested in practical terms. In the study, especially recently to find more space in the study area of organizational attractiveness, organizational identification and emotional labor were discussed within the framework of corporate reputation whose the importance even more so in recent times. In the literature review, there are not many studies in which the four concepts are evaluated together, and the subject were evaluated in a wide range in practice with the aim of contributing to the literature. First, perceived corporate reputation, organizational attractiveness, emotional labor and the theoretical and conceptual framework of organizational identity were examined. In addition, the relationships between the concepts that affect each other and their effect levels and aspects were evaluated. The potential of corporate reputation to affect these notions were investigated. Based on the assumption that these concepts are much more important, especially in the service sector, application were realized in the service sector. Within the scope of the application, the companies in the Istanbul food and beverage sector were asked survey questions including the scale items prepared under four headings:“corporate reputation, organizational attractiveness, organizational identity and emotional labor ”. Non-experimental quantitative screening method were used in the application part of the research. Simple random sampling method were used as the sampling method, which is one of the selective sampling methods. The analysis of the data obtained from the scales used in the study were made using IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 version and Amos 23.0 version.