S.S.K. Yüksek Sağlık Kurulu'na gelen pnömokonyozlu olguların değerlendirilmesi
- Tez No: 79630
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
118 ÖZET Araştırma 1994, 1995, 1996 yılları içinde YSK' da incelenen 5000 dosya içinde meslek hastalıkları dağılımını, bunlar içinde pnömokonyoz oranını, maluliyet oranlarını, ölüm oranlarını, tanı koymada karşılaşılan güçlükleri, pnömokonyoz tanısı konan kişilerdeki radyolojik bulguları, SFT, EKG, AKQ, Akciğer CT sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlayan kayıtlara dayalı, retrospektif bir araştırmadır. Çalışmanın bulgularına göre; üç yıllık süre içinde Yüksek Sağlık Kurulunda görüşülen 5000 dosyanın %59.8'inin pnömokonyoz yönünden incelendiği, bunların %48.3'üne kesin pnömokonyoz tanısı konduğu, %45.0'ine verilen maluliyet oranının, daha önceki maluliyet oranı ile uyumsuz olduğu gözlenmiş, ölüm nedeni tespit isteği ile yapılan başvuruların %25.5'inin ölüm nedenin mesleki olduğuna karar verilmiştir. Yüksek Sağlık Kuruluna pnömokonyoz tespit isteği ile başvuran 665 olgudan %9.8'ine, maluliyet oranına itiraz için başvuran 393 olgudan %16.3'üne, ölüm nedeninin mesleki olup olmadığının tespiti isteği ile başvuran 479 kişiden %46.9'una dosyalarındaki radyolojik bulgu, rapor, kişiye ait tanımlayıcı özellikler, mesai listesi, muayene olduğu veya tedavi gördüğü hastanelerdeki belgelerin eksikliği nedeni ile kesin karar verilememiş, eksik olan belgelin tamamlanmasından sonra tekrar görüşülmek üzere ara karar verilmiştir. Dosyalarda mevcut olan tetkiklerin daha önceki değerlendirmelerini, Yüksek Sağlık Kurulundaki değerlendirme sonuçları ile karşılaştırdığımızda, aralarında bazı tutarsızlıklar olduğu saptanmış ve radyolojik bulguların değerlendirilmesindeki tutarsızlık oranı %47.8 olarak tespit edilmiştir. Üç yıllık süre içinde Yüksek Sağlık Kurulunda meslek hastalığı olarak pnömokonyoz tanısı alan 321 kişinin yaş ortalamaları 56.92 ± 0.34 olarak tespit edilmiştir. İşçilerin hepsinin lağımcı, kazmacı, tabancı olarak ocak içinde çalışmış olduğu gözlenmiş ve çalışma sürelerinin ortalamaları ise119 21.62±0.34 yıl olarak bulunmuştur. Yaş grupları ile çalışma süreleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Pnömokonyoz tanısı almış 321 kişinin radyolojik bulguları, Solunum Fonksiyon Testleri, EKG, Arter Kan Gazları, Akciğer CT sonuçları değerlendirilip, bulgular literatür bilgileri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına dayanılarak; T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile T.C. İş Mahkemelerine, Y.S.K. Başkanlığına gönderilecek dava dosyalarının, içerisinde karar alınabilmesi için gerekli olan tüm belgelerin temin edilerek konulduktan sonra gönderilmesi gerektiğini belirten bir yazı yazılmış, ayrıca YSK'da bilgisayarlı sisteme geçilmesi önerilmiştir. ILO sisteminin uygulanmasında ortaya çıkan açıkların kapatılması ve pnömokonyoz vakalarında tanıda, maluliyet oranlarının değerlendirilmesinde, hastalığın prognozunun saptanmasında; radyolojik bulgular, solunum fonksiyon testleri, bilgisayarlı tomografi ve pulmoner hemodinami bulgularının birlikte değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Kömür İşçileri 2. Mesleki Hastalıklar 3. Pnömokonyoz 4. Pnömokonyozlarda Maluliyet Tayini 5. Yüksek Sağlık Kurulu
Özet (Çeviri)
120 SUMMARY The aim of this retrospective study which based on registration is evaluate the distribution of occupational diseases in 5000 cases under review by the High Heaith Committee during 1994,1995,1996 the ratio of pneumoconiosis in them, the ratio of disability and death, the difficulties in diagnosis, the radiological findings, pulmonary function tests, arterial blood gases, electrocardiographic findings and computed tomography of the lung. The results of the study have demonstrated that of 5000 cases under review by the High Health Committee during the three-year period, 59.8% have been evaluated with emphasis on pneumoconiosis, 48.3% with the established diagnosis of pneumoconiosis. The ratio of disability has not been found to agree with the previous ratio of disability in 45.0%. Appeals for the determination of the causes of death have resulted in the determination of the occupational disease as the cause of death in 25.5%. A final decision has been failed to be given for 9.8% of 665 individuals appealing for establishment of the diagnosis of pneumoconiosis, in 16.3% of 393 individuals appealing against the ratio of disability and in 46.9% of 479 individuals appealing for the determination of the cause of death being the occupational disease by the reason of insufficient data available in the reports concerning the radiological findings, pulmonary function tests, descriptive information on the individual, the daily working list and the lack of availability of reports from the hospital providing the initial examination or the treatment and an interim decision for re-evaluation has been given following the completion of the insufficient data. A discordance has been observed upon comparison of the previous evaluation of the investigations present in the reports with the evaluation by121 the High Health Committee, the ratio of discordance being 47.8% for radiological findings. Mean age for 321 individuals diagnosed with pneumoconiosis as an occupational disease by the High Health Committee during the three-year period has been found to be 56.92 ± 0.34 years. All of the individuals have been recognized to have worked in drains or as diggers and the mean time at work has been found to be 21.62 ± 0.34 years. A significant correlation has not been determined between the age groups and the time at work. The radiological findings, pulmonary function tests, electrocardiographs, arterial blood gases and tomographies of 321 cases diagnosed pneumoconiosis have been evaluated and the results have been compared with references. Supporting on the results of study, a letter which determined the necessity of obtaining all documents about cases for decision has written and send to Ministry of Labor and Labor Courts. In addition, passing to computerized system in High Health Committee has been suggested. The radiological findings, pulmonary function tests, computed tomography and the findings on pulmonary hemodynamics have been suggested to be used in combination for solving the problems appeared in applying the ILO system and in the diagnosis of cases with pneumoconiosis and the determination of the ratio of disability and the prognosis for the disease. Keywords 1.Coal workers 2.0ccupational Diseases 3. Pneumoconiosis 4. Evaluation of Disability in Pneumoconiosis 5. High Health Committee