Orak hücreli anemisi olan hastaların plazmalarında doku faktörü (TF) aktivitesi
Detection of tissue factor (TF) activity in sickle cell anemia patients
- Tez No: 79633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİT ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
23 ÖZET Orak Hücreli Anemisi Oian Hastaların Plazmalarında Doku Faktörü (TF) Aktivitesi Antalya Devlet Hastanesi Talasemi Merkezi'nde düzenli olarak izlenen orak hücreli anemi (SS) hastalarından ağrılı kriz geçiren 9 hastanın stabil dönem ve kriz dönemi plazma örnekleri ve sağlıklı kontrollerin plazma örneklerinde TF prokoagülan aktivitesi ELISA temeline dayalı fonksiyonel bir yöntem kullanılarak ölçüldü. Ağrılı kriz geçiren hastaların plazma örneklerinin TF değerleri ortalaması 3639.91 ± 933.48 pg/ml bulundu. Stabil dönemdeki hastaların plazma örneklerinin TF değerleri ortalama ve standart sapmaları 2648.57 ± 703.82 pg/ml idi. Sağlıklı kontrollerin plazma örneklerinin TF değerleri ortalama ve standart sapmaları 1627.55 ± 27.55 pg/ml olarak saptandı. Ağrılı kriz dönemindeki değerler, sağlıklı kontroller ve stabil dönem plazma TF değerlerine oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla p=0.0003 ve p=0.0077). Stabil dönemdeki Orak hücreli anemili hastaların TF düzeyleri de sağlıklı kontrollerin plazma örneklerinin TF değerlerinden anlamlıca yüksek bulundu (p=0.0013). Sonuç olarak; sağlıklı kontrollerin plazmasında TF aktivitesi saptanabilmiştir. Orak hücreli anemili hastalarda plazma TF aktivitesi normal kişilere oranla daha yüksek olup, bu düzey ağrılı vazookluziv krizler sırasında önemli artış göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Orak hücreli anemi, vazookluziv krizler, doku faktörü, prokoagülan aktivite, ELISA
Özet (Çeviri)
24 SUMMARY Detection of Tissue Factor (TF) Activity in Sickle Cell Anemia Patients We determined TF procoagulant activities in plasma of patients with sickle cell disease (n=9) during crisis and non-crisis and of normal healthy controls (n=9) by an ELISA based functional assay. Mean TF activity was 3639, 9 ±933.4 pg/ml during crisis. Mean TF PCA was 2648.5 ±703.8 pg/ml during steady state disease and 1627.5 ±27.5 pg/ml in normal healthy controls. TF PCA levels were significantly elevated in pain crisis compared with steady state disease (p=0.007). Mean TF PCA levels was also significantly higher in both states of sickle cell disease than in normal controls. In conclusion, TF PCA was detectable in plasma of normal healthy controls. TF PCA was higher in sickle cell disease and further elevation is seen during pain crisis. Key Words : Sickle cell anemia, vasooclusive crises, tissue factor, procoagulant activity, ELISA