Rizobakterilerin chester thornless böğürtlen çeşidi fidanlarının büyüme ve gelişimi üzerine etkileri
Effects of rhizobacteria on growth and development of chester thornless blackberry cultivar saplings
- Tez No: 796409
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme alanında gerçekleştirilen çalışmada, Chester Thornless böğürtlen çeşidi fidanlarının fizyolojisi ve vejetatif gelişmesi üzerine rizobakterilerin etkileri araştırılmıştır. Fidanlarda vejetatif gelişme olarak bitki boyu, sürgün sayısı, gövde çapı, ortalama sürgün uzunluğu, kök uzunluğu, bitki yaş ve kuru ağırlığı ile kök yaş ve kuru ağırlığı; fizyolojik değerlendirmeler için IAA, ABA, GA, sitokinin, zeatin hormonları ve N, P, K, Ca, Mg, S, Mn, Fe, Zn, Cu, Na besin elementleri incelenmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre, bitki yaş ve kuru ağırlıkları ile kök yaş ve kuru ağırlıkları en yüksek SK50 uygulamasından elde edilmiştir. Bitki boyu, gövde çapı, ortalama sürgün uzunluğu ve kök uzunluğunun ise SK39 uygulaması ile arttığı tespit edilmiştir. Yapraklarda sodyum içeriği sırasıyla en yüksek SK50, SK39 ve SY48 uygulamalarından elde edilirken, en düşük değerler kontrol uygulamasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of rhizobacteria on the physiology and vegetative growth of Chester Thornless blackberry saplings were investigated in the study carried out in the experimental area of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Selcuk University. Plant height, number of shoots, stem diameter, average shoot length, root length, plant fresh and dry weight and root fresh and dry weight as vegetative development in saplings; IAA, ABA, GA, cytokinin, zeatin hormones and nutrients N, P, K, Ca, Mg, S, Mn, Fe, Zn, Cu, Na were examined for physiological evaluations. and the highest dry weights were obtained from the SK50 application. It was determined that plant height, stem diameter, average shoot length and root length increased with SK39 application. The highest sodium content in leaves was obtained from SK50, SK39 and SY48 applications, respectively, while the lowest values were determined in the control application.