A smart device powered by deep learning technology to identify animals by using object detection in a live video to provide food and water to specific type of homeless animals
- Tez No: 796479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nowadays, caring for owned and stray cats has become a topic of interest in many countries. Where cat care includes providing them with water and food to keep the cats safe from perishing. The purpose of this work is to design and implement an intelligent prototype cat feeder system. The feeder system is developed using jetson nano and arduino mega 2560. The system uses the SSD MobileNetV2 object detection which is implemented in jetson nano. The function of SSD algorithm is to help the system of detecting the cats then system operates others components to provide food and water. After detection the cat by jetson nano, it will give control signal to arduino board which is responsible of move food and water into the containers. The ardunio will measure the quantity of food and water in these containers using ultrasonic and water level sensors, Whenever there is not availability of water and food inside containers, ardunio will move the servo to open the food valve to transfer food from the food tank to food tank, as well as operate the water pump to transfer water to the water container. The system incorporates a GSM technology that is used to send a warning SMS message when one or both of the tanks are empty. The message also gives the coordinates of the feeder. The system is designed to record weather conditions (temperature and humidity) in a text file to know the external conditions that surrounds the feeder especially when it used in remote areas. The system is equipped with a sensor to measure the intensity of illumination to enable the system to work during the night by operating a lighting unit.
Özet (Çeviri)
Günümüzde sahipli ve sahipsiz kedilerin bakımı birçok ülkede ilgi konusu haline gelmiştir. Kedi bakımı, kedilerin yok olmasını önlemek için onlara su ve yiyecek sağlamayı içerir. Bu çalışmanın amacı, akıllı bir prototip kedi besleme sistemi tasarlamak ve uygulamaktır. Besleyici sistem, jetson nano ve arduino mega 2560 kullanılarak geliştirilmiştir. Sistem, jetson nano'da uygulanan SSD MobileNetV2 nesne algılamayı kullanır. SSD algoritmasının işlevi, kedileri algılama sistemine yardımcı olmaktır, ardından sistem yiyecek ve su sağlamak için diğer bileşenleri çalıştırır. Kediyi jetson nano tarafından tespit ettikten sonra, yiyecek ve suyu kaplara taşımaktan sorumlu olan arduino kartına kontrol sinyali verecektir. Ardunio, ultrasonik ve su seviyesi sensörlerini kullanarak bu kaplardaki yiyecek ve su miktarını ölçecektir. Kapların içinde su ve yiyecek olmadığında, ardunio, yiyeceği yiyecek deposundan başka bir kaba aktarmak için yiyecek vanasını açmak üzere servoyu hareket ettirecektir. gıda deposu, ayrıca suyu su kabına aktarmak için su pompasını çalıştırın. Sistem, tanklardan biri veya her ikisi de boşaldığında uyarı SMS'i göndermek için kullanılan bir GSM teknolojisine sahiptir. Mesaj ayrıca besleyicinin koordinatlarını da verir. Sistem, özellikle uzak bölgelerde kullanıldığında besleyiciyi çevreleyen dış koşulları bilmek için hava koşullarını (sıcaklık ve nem) bir metin dosyasına kaydetmek üzere tasarlanmıştır. Sistem, bir aydınlatma ünitesini çalıştırarak sistemin gece boyunca çalışmasını sağlamak için aydınlatma yoğunluğunu ölçen bir sensör ile donatılmıştır.