Cumhuriyet Dönemi Almanca öğretmeni yetiştirme programlarının incelenmesi
Analysis of the German teacher training programs in the Republican Period
- Tez No: 796478
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yabancı dil bilen insan ihtiyacı dil öğrenimini bir gereklilik haline getirmiştir. Geçmişte tek bir yabancı dil bilmek büyük bir avantaj iken bugünün şartlarında en az iki yabancı dil bilmek önemli hale gelmiştir. Almanya ile olan ekonomik iş birliği ve kültürel bağlar başta olmak üzere birçok sebepten dolayı İkinci Yabancı Dil olarak Almanca öğrenimi ülkemizde ön plana çıkmaktadır. Almanca dilinin öğrenme-öğretme sürecinde Almanca öğretmenlerinin etkisi tartışılmazdır. Almanca öğretmenlerinin nitelikli bir şekilde yetiştirilmesi de öğretmen yetiştirme programlarının niteliğine bağlıdır. Bu nedenle, Almanca Öğretmeni Yetiştirme Programlarını incelemek ve gerekli değerlendirmelerde bulunmak önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı, Cumhuriyet Dönemi Almanca Öğretmeni yetiştirme programlarıyla ilgili gelişmeleri incelemek, bu programlar arasında karşılaştırmalar yapmak ve değerlendirmelerde bulunmaktır. Araştırma ile ilgili verilerin toplanması, analizi ve yorumlanmasında, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın hazırladığı ve geliştirdiği Öğretmen Yetiştirme Programları incelenmiş, programların hazırlanış gerekçeleri ortaya konulmuş, her bir programın ders çeşidi, ders sayısı, ders kredi sayısı ve ders saat sayısı bakımından benzer ve farklı yönlerinin neler olduğu saptanmıştır. Ayrıca programlardaki derslerin alan eğitimi, meslek bilgisi ve genel kültür açısından gösterdiği farklılıklar analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular çerçevesinde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for people who know a foreign language has made language learning a necessity. While knowing a single foreign language was a great advantage in the past, it has become important to know at least two foreign languages in today's conditions. Learning German as a Second Foreign Language comes to the fore in our country for many reasons, especially the economic cooperation and cultural ties with Germany. The influence of German teachers in the learning-teaching process of the German language is indisputable. The qualified training of German teachers also depends on the quality of teacher training programs. For this reason, it is important to examine the German Teacher Training Programs and make the necessary evaluations. The aim of the research is to examine the developments related to the German Teacher training programs in the Republican Period, to make comparisons and evaluations between these programs. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the collection, analysis and interpretation of data related to the research. Teacher Training Programs prepared and developed by the Ministry of National Education and the Council of Higher Education were examined, the reasons for the preparation of the programs were revealed, and the similarities and differences of each program in terms of course type, number of courses, number of course credits and number of course hours were determined. In addition, the differences in the courses in the programs in terms of field knowledge, vocational education and general culture were analysed and interpreted. In the framework of the findings obtained, conclusions and recommendations are given.