İşletmelerarası stratejik ittifaklar ve işbirliklerinin başarısına etki eden faktörler
Factors affecting the success of inter-business strategic alliances and collaborations
  1. Tez No: 796491
  2. Yazar: MERVE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ABDÜLKADİR VAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada stratejik iş birlikleri üzerine öncelikle kavramsal boyutta inceleme yapılarak iş birliklerinin önemine, türlerine, avantaj ve dezavantajlarına değinilmiştir. İşletmelerarası stratejik işbirliğinin başarısını etkileyen faktörler hakkında detaylı çalışma yapılmıştır. Mike Nevin tarafından işletmelerarası ittifak konusunda geniş kapsamlı ve uygulamaya dönük olarak yazılan 'Stratejik İttifak El Kitabı: İşletmeler Arası İşbirlikleri İçin Bir Uygulayıcı Kılavuzu' kitabında yer alan ittifaklarda beş ana grupta ticari, teknik, stratejik, kültürel ve operasyonel elli iki ortak başarı faktörleri ve uygulamaları detaylı incelenmiştir. Araştırmaya konu olan veriler iş birlikleri üzerine aktif bir şekilde çalışan yöneticiler ile yapılan görüşmeler sonucunda toplanmış ve AHP analizi ile bu faktörlerin önemlilik düzeyi bulunmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance, types, advantages and disadvantages of the strategic alliances are mentioned by firstly examining the strategic alliances in the conceptual dimension. A detailed study has been carried out on the factors affecting the success of strategic alliances at business to business interrelations. Fifty-two common success factors and practices as business, technical, strategic, cultural and operational factors in five main groups in strategic alliances included in the“Strategic Alliance Handbook: A Practitioner's Guide to Business-to-Business Collaboration”written by Mike Nevin on the subject of inter-business alliance has been studied in the detail. The data subject to the research were collected as a result of interviews with managers working actively on strategic alliances, and the significance level of these factors was found and interpreted with AHP analysis.