Türkiye'de çağdaş sanat fuarları oluşumunda sponsorlukların yeri: Contemporary İstanbul örneği
The place of sponsorships in the formation of contemporary art fairs in Turkey: The case of contemporary Istanbul
- Tez No: 796492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN ULUDAĞ ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
“Türkiye'de Çağdaş Sanat Fuarları Oluşumunda Sponsorlukların Yeri: Contemporary Istanbul Örneği”özelinde incelenmiştir. Tezin temel konuları arasında, sanat fuarları ve sanat sponsorluğu yer almaktadır. Dünya'da ve Türkiye'de çağdaş sanat fuarları oluşumu ve gelişimi üzerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda, sanat sponsorluğunun, çağdaş sanat fuarlarının başarısı ve sürdürülebilirliğindeki rolü incelenmektedir. Ayrıca, Bienaller ve expolar gibi diğer sanat etkinlikleri de tezin inceleme konuları arasındadır. Özellikle Contemporary İstanbul fuarı örneği üzerinden, sponsorluğun sanat etkinlikleri için ne kadar önemli olduğu ve bu sponsorlukların nasıl etkili kullanılabileceği üzerine araştırmalar yapılmıştır. Bu bağlamda Contemporary İstanbul ana ve ortak sponsorları incelenmiş, röportajlar yapılmıştır. Sponsorluk hizmet faaliyet alanları gibi bazı konularda net bilgilere ulaşılamamıştır. Anahtar sözcük: Sanat sponsorluğu, çağdaş sanat fuarları, Contemporary İstanbul.
Özet (Çeviri)
“The Place of Sponsorships in the Formation of Contemporary Art Fairs in Turkey: The Case of Contemporary Istanbul”has been specifically examined. Art fairs and art sponsorship are among the main topics of the thesis. It focuses on the formation and development of contemporary art fairs in the world and in Turkey. In this context, the role of art sponsorship in the success and sustainability of contemporary art fairs is examined. In addition, other art events such as biennials and expos are among the subjects of the thesis. Research has been conducted on how important sponsorship is for art events and how these sponsorships can be used effectively, especially through the example of the Contemporary Istanbul fair. In this context, Contemporary Istanbul main and co-sponsors were examined and interviews were made. Clear information could not be reached on some issues such as sponsorship service fields of activity. Keyword: Art sponsorship, contemporary art fairs, Contemporary Istanbul.