1970 sonrası Türkiye'de ortaya çıkan sanat oluşumları ve bir alternatif olarak hangar sanat oluşumu
Art formations emerged after the 1970s in Turkey and hangar art formation as an alternative
  1. Tez No: 571047
  2. Yazar: GİZEM CANBULAT
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLA İLKYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Dünya sanat tarihine baktığımızda akademinin ya da var olan sanat ortamının dışarısında bir karşı ses olma niteliğinde sanatçılar her zaman alternatif yapılanma içerisine girmişlerdir. Sanatçıların var olan kuralların dışarısında yer almaları ister meslek dayanışması olsun ister sanat pratiklerini paylaştıkları ortak nokta olsun, sanat her zaman alternatif oluşumları içerisinde barındırmıs ve bu oluşumlar sanatın gelişimine ve ilerlemesine büyük katkılar sağlamıştır. 1980'lerden sonra küreselleşme ile tüketim kapitalist sistemin özü haline gelirken, kültür de ekonomiden ayrı tutulamaz hale gelmiştir. Dünyada sanatın değerinin anlaşılması ile planlı bir sanat politikası yürütülerek büyük bir kültür endüstrisi oluşmuş, çağdaş/güncel sanat karlı bir pazar haline gelmiştir. Bunun neticesinde sanat ortamında özel kurumların devreye girmesiyle sanatçılar üzerindeki etkiler ortaya çıkmaya başlamıştır. 1990'larda özel kurumların tercihleri arasında yer alamayan sanatçılar alternatif sanat pratiklerini gerçekleştirebilecekleri ve bu alanda işler üreten sanatçılara mekan sağlamak amacı ile biraraya geldikleri görülmektedir. Bu şekilde sanat ortamında görünebilirliklerini arttırabilecekleri yeni bir oluşum içerisine girmişlerdir. Özel şirketlere bağlı galerilere ya da büyük sanat etkinliklerine (bienal, sanat fuarları vb.) karşı sivil, kar amacı gütmeden kolektif bir şekilde hareket eden sanat oluşumları dikkat çekmektedir. Tez kapsamında Türkiye'de ortaya çıkan sanat oluşumlarından 22 tanesi seçilmiş, oluşum süreçleri ve amaçları incelenmiştir. Hangar Sanat Oluşumu sanat oluşumları arasında öncü olmasından ötürü ayrıntılı olarak incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemine dayalı olarak hazırlanan bu tez, tarama modeli olup, betimsel bir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
When we look at art history in the world, there have always been artists who have preferred to establish alternative structures as a contrary voice or opinion to the academy or the art environment existing outside. The fact that artists position themselves outside the existing rules, be it either for the sake of vocational solidarity, or the common platforms where they share their art practices, art has always been able to host alternative formations, whereas this attribute has presented great contributions to the development and enhancement of art itself. Following the 1980s, globalization and consumption became the essence of the capitalist system, and culture became inseparable from the economic öne. With the discovery of the value of art in the world, a planned art policy has been carried out and a large cultural industry has been formed, where state of the art or contemporary art has become a profitable market. As a result of this, the effects of the private institutions on the artistic environment began to emerge. In the 1990s, the artists who could not be included in the preferences of the private institutions, united in order to be able to perform their alternative art practices and also to provide space for the artists producing works in similar fields. This way, they entered into a new formation, where they saw the possibility of increasing their visibility within the art environment. It is noteworthy that artists' initiatives emerged, which act collectively in a social and non-profit manner against art galleries that are affiliated to private companies as well as against large-scale art events (biennials, art fairs, etc.). Within the scope of this thesis, the formation processes and the objectives of the artist initiatives emerged in Turkey will be discussed. Hangar Art Formation has been studied in detail because of being a pioneer among artists' initiatives. This thesis that based on the qualitative research method is a scanning model and also has a meaning of descriptive quality.