Sağlıklı gençlerde bir işitsel uyarana bağlı olarak ölçülen reaksiyon zamanının ultradiyen ritmin sempatik ve parasempatik fazlarında karşılaştırılması
The comparison of the measured reaction times to an auditory stimulus in healthy youth in the sympathetic and parasympathetic phases of ultradian rhythm
  1. Tez No: 796571
  2. Yazar: IŞINSU KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LAMİA PINAR, PROF. DR. ERHAN KIZILTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ultradiyen ritimle ilişkili ortaya çıkan serebral lateralizasyonun, reaksiyon zamanı üzerinde de etkili olabileceği düşüncesiyle; akut şiddetli egzersiz aracılığıyla oluşturulan sempatik aktivasyonda, regüler ve irregüler işitsel uyaranlara karşı sağ ve sol el reaksiyon süreleri test edilmiş ve dinlenme dönemi bulgularıyla karşılaştırılmıştır. Çalışmamıza, sağ eli dominant 23 Kız, 7 Erkek öğrenci katılmıştır. Katılımcıların, dinlenim durumundaki kan basıncı ve kalp atım hızları ölçülüp, sağ ve sol nazal hacim değerleri belirlendikten sonra, işitsel reaksiyon zamanı testleri uygulanmıştır. Sempatik aktivasyon, bir koşu bandı egzersizi ile katılımcının istirahat kalp atım sayısının 2 katına çıkartılıp; bu şekilde 5 dakika boyunca egzersize devam ettirilmesiyle sağlanmıştır. Tekrarlanan ilişkili testlerle bu faz teyit edilmiş ve reaksiyon zamanı ölçümleri tekrarlanmıştır. Bulgularımız; her iki uyaran tipinde de sağ ve sol el reaksiyon zamanının, sempatik aktivasyondan sonra dinlenme dönemine nazaran hızlandığını göstermiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
With the thought that the cerebral lateralization associated with the ultradian rhythm may influence the reaction time (RT); in sympathetic activation (SA) induced by acute intense exercise, right and left hand's RTs to regular and irregular auditory stimuli were tested and compared with resting period (RP) findings. Right-handed 23 female, 7 male students participated in our study. After measuring participants' resting blood pressure, heart rate, right and left nasal volumes, auditory RT tests were applied. SA was achieved by doubling the resting heart rate of participants with treadmill exercise and continuing exercise in this way for five minutes. After this phase was confirmed by repeated associated tests, RT measurements were repeated. Our findings showed that right and left hand RT accelerated after SA compared to the RP in both stimulus types (P0,05).