Tam protez kullanan diabetli ve sağlıklı bireylerin oral mikrofloralarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The Comparison of oral microflora in full denture applied diabetic patients and healthy individuals
  1. Tez No: 79666
  2. Yazar: YASEMİN ŞAHİN (KURNAZ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN AKÇABOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
-84- OZET Çalışmamızın amacı tam protez kullanan diabetli ve sağlıklı bireylerin oral mikrofloralannın karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu amaçla Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalına tedavi amacıyla müracaat eden yaş, cinsiyet, protezlerinin durumları benzeyen tam protez kullanan 20 diabetli ve 20 sağlıklı birey çalışmamıza dahil edilmiştir. Diabetli hastalar kontrol altında olan ve olmayan hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Plak örnekleri her hastanın üst tam protezinin doku yüzeyinden alındı ve 3 farklı ortama ekildi. Aerobik bakterilerin ve mantarların belirlenmesi için 37°C'de iki gün inkübe edildi. Mantarlar germ tüp formasyonu ile idantifıye edildi. Anaerobik bakterilerin belirlenmesi için 37°C de %5-10 CCVli ortamda üç gün inkübe edildi. Bakteri kolonileri hücre şekilleri, gram boyama, katalaz ve hemolitik aktivite özelliklerine göre idantifıye edildi. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Sağlıklı bireylerle, diabetli bireylerin arasında gram (+) koklar ve gram (+) basillerin görülmesi yönünden istatistiksel olarak fark olmadığı, aradaki farkm gram (-) bakterilerden kaynaklandığı görülmüştür. Diabetli ve sağlıklı bireyler arasında mantarların görülme oranları arasında da istatistiksel olarak fark anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-85- YABANCI DİLDE ÖZET The aim of this study was to determine the microbiological flora of the complete denture wearers with diabetes mellitus and healty individuals. Forty complete denture wearers that matched for age, sex, denture status participated in the study. Twenty patients with diabetes mellitus and twenty patients with non-diabetic controls were selected from who were treated in the Department of Prostodontics, Faculty of Dentistry, University of Gazi. The diabetic patient grup was divided into two groups. The first group was composed of controlled, the second group was composed of uncontrolled diabetic patients. Plaque samples were collected from the fitting surface of the upper dentures of each patient and cultivated onto 3 different media. For determination of aerobic bacteria and yeasts, incubation was made at 37°C for two days. Yeasts were identified by germ-tube formation. For determination of anaerobic bacteria, in consist of 5-10% CO2 in air, incubation was made at 37°C for three days. Bacterial colonies were identified on the basis of cellular morphology, gram stain, catalase and hemolytic activity. Results were evaluated by using the statistical tests. Although there were no differences between the diabetic and healthy individuals in terms of the presence of gr (+) cocci and gr (+) bacilli, there were differences in terms of presence of gr (-) bacteria. There were no meaningfull relationship between the diabetic and healthy individuals' percentage of fungi was found.