Masaj ve ısınmanın eklem hareket genişliği üzerine etkisi
Effect of massage and warm-up on range of motion
- Tez No: 79700
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı ısınma, masaj ve masaj + ısınma uygulamalarının eklem hareket genişliği üzerine etkilerini belirlemektir. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan 11 erkek öğrenci gönüllü olarak katılmışlardır. Araştırma herhangi bir eklem rahatsızlığı olmayan, 21.80 ±1.44 yaş, 179 ± 0.58 cm. boy uzunluğu ve 72.36 ± 9.94 kg. vücut ağırlığı ortalamasına sahip denekler üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan denekler ön test, 15dk. Isınma, 40dk. masaj ve 40dk. masaj + 15dk. ısınma uygulamaları yapılmıştır. Uygulamalar sonrasında bel, kalça, diz ve omuz eklemleri üzerinde sağ ve sol olmak üzere bütün eklem hareket açılan ölçülmüştür, ölçümlerde otur-eriş sehpası, metre ve elektronik ganyometre kullanılmıştır. Ölçümler eklem hareketliliği için en uygun saat olan 1200 ve takip eden saatlerde uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda uygulamalar arasında genelde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu sonuçlara göre; - 40dk. masajın hemen arkasında uygulanan 15dk.lık ısınma programı sonrasında ön-teste oranla alt ve üst ektremitelerdeki eklemler üzerinde en yüksek hareket genişlik derecelerine ulaşılmıştır.83 Sadece masaj ve ısınma uygulamaları sonrasında bazı alt ve üst ektremitelerde ön teste oranla anlamlı sonuçlara ulaşılmış, ancak masaj + ısınma uygulaması sonrasında elde edilen değerlerin altında sonuçlar bulunmuştur. Sadece masaj ve ısınma uygulamalarının birbirleri arasında istatistiksel olarak herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak, birlikte yapılan masaj ve ısınma uygulamalarının diğerlerine göre eklem hareketliliği üzerine olumlu etkilerinin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of warm-up, massage and massage + warm-up (combined) on the range of motion of the joints. In this study 11 male students that were from Gazi University School of Physical Education and Sport, participated voluntarily. Subjects with no history of joint problems were exemined. Their mean age, height and weight were as fallows; 21.90 ± 1.44 (year), 179 ± 0.58 (cm) and 72.36 ± 9.94(kg). Subjects were applied following test prothocol; pre-test, 15 min. warm-up, 40 min. massage and 40 min. massage +15 min. warm-up (combined). After every test prothocol (right and left) body, hip, knee and sholder joints range of motion were measured by using sit and reach test, meter and electronic ganiometer. Measuraments were applied on the proper time for range of motion of joints is 1200 and following time. As a result of this study, there was meaningful differences between the test procedures. According to the test scores; - 40 min. massage and 15 min. warm-up (combined) procedure was shown significant increase on the range of motion of the joints of upper and lower extremities according to pre-test85 There was an increase on the range of motion of the some lower and upper extremities after the massage and warm-up procedures when compared to the pre-test, but this increment was lower than the massage + warm-up (combined) procedure. There was not significant differences staticticaly between the massage and warm-up procedures. As aresult of this study massage+warm-up (combined) procedure application had effected the range of motion of joints pozitively than the other procedures.