Ortaokul 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde günlük kullanımının derse yönelik akademik başarıya etkisi
The effect of diary use in middle school 7th grade social studies course on academic achievement of the course
- Tez No: 797054
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günlük, bireylerin gözlemlerini, etkinliklerini ve önemli olaylarını kaydetmek, yapacakları işleri planlamak için günlük olarak ya da belli aralıklarla bireysel olarak kaleme aldıkları tipik bir kaynaktır. Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler dersinde günlük kullanımının ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma kapsamında öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen temelinde kurgulanmıştır. Ayrıca nitel araştırma bağlamında araştırmaya katılan öğrencilerin belirli aralıklarla tuttukları günlükler de incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 akademik yılında Antalya ili Kepez ilçesinde bulunan Ersoy Ortaokulu'nun 7. sınıf düzeyinde iki farklı sınıfta öğrenim gören 60 öğrenci oluşturmuştur. Nicel verilerin analizi için SPSS-23 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımlı t-testi ve bağımsız t-testi tercih edilmiştir. Deney grubu ve kontrol grubunun öntest başarı puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir fark bulunamamıştır. Deney ve kontrol grubunun sontest puanları arasında da anlamlı düzeyde bir fark bulunamamıştır. Yine deney ve kontrol grupları kendi içlerinde incelendiğinde her ikisinin de öntest-sontest başarı puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde fark olduğu tespit edilmiştir. Deney grubunun sontest başarı puanlarının cinsiyete göre farklılaştığı, buna karşın kontrol grubunun sontest puanlarının cinsiyete göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Nitel verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Nitel analiz bağlamında öğrencilerin ders günlükleri incelendiğinde, öğrencilerin günlük tutmaya ve günlük tutmanın sosyal bilgiler dersine yönelik olumlu bakış açıları geliştirmelerine yol açtığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sosyal bilgiler dersinde ders günlüğü tutmanın öğrencilerin akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayandırılarak araştırmacılara, program geliştirmecilere ve uygulamacılara yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The diary is a typical resource that individuals write daily or at regular intervals to record their observations, activities and important events, to plan their work. The purpose of this research is to examine the effect of daily use in social studies lessons on the academic achievement of seventh grade students in social studies. The research was designed on the basis of a quasi-experimental design with pretest-posttest control group within the scope of quantitative research. In addition, in the context of qualitative research, the diaries kept by the students participating in the research at regular intervals were also examined. The study group of the research consisted of 60 students studying in two different classes at the 7th grade level of Ersoy Middle School in the Kepez district of Antalya province in the 2017-2018 academic year. SPSS-23 package program was used for the analysis of quantitative data. In the analysis of the data, dependent t-test and independent t-test were preferred. There was no significant difference between the pretest achievement mean scores of the experimental and control groups. Again, no significant difference was found between the posttest scores of the experimental and control groups. When the experimental and control groups were examined within themselves, it was determined that there was a significant difference between the pretest-posttest achievement mean scores of both. It was concluded that the posttest achievement scores of the experimental group differed according to gender, whereas the posttest scores of the control group did not differ. Descriptive analysis technique was used in the analysis of qualitative data. Examining the course diaries of the students in the context of qualitative analysis, it was determined that keeping a diary and keeping a diary led them to develop positive perspectives towards the social studies course. As a result of the research, it was concluded that keeping a course diary in social studies lessons positively affects the academic achievement of students. Based on the results obtained from the research, some suggestions were made for researchers, program developers and practitioners.