Sosyal güvenlik uygulamalarında klientalist etkiler: Türk emeklilik sisteminde bir problem alanı olarak emeklilikte yaşa takılanlar
Clientelist influences in social security practices: Retirement age victims as a problem area in the Turkish pension system
  1. Tez No: 797060
  2. Yazar: KEMAL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Emeklilik sistemleri dünya genelinde ve Türkiye özelinde uzun süredir büyük bir değişim ve dönüşüm içerisinde bulunmaktadır. Tezin amacı Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) odağında sosyal güvenlik siteminden sağlanan hak ve yardımlar özelinde yaşlılık aylığına hak kazanma koşullarında klientalist ve popülist kaygılarla sıklıkla yapılan değişikliklerin irdelenmesidir. Bu doğrultuda yapılan değişikliklerin toplumun tabanındaki etkilerini ve yaşam pratiğine yansımalarını görmek, bu değişikliklerden etkilenen ve mağduriyet yaşadığını belirten grupların bakış açısıyla mevcut durumu ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çalışmanın odak grubunu oluşturan EYT'liler ilk defa sigorta tescilleri yapıldığında emekli olmak ve yaşlılık aylığına hak kazanmak için yaş şartına tabi olmayan ancak 08.09.1999 tarihinde yürürlüğe giren 4447 sayılı kanun ile kendilerine emeklilik için yaş şartı getirilen kesimdir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniğine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. EYT derneklerinde aktif görev almış farkındalıkları yüksek 15 EYT'li ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda emeklilikte yaşa takılanların, iş gücü piyasalarından bulunan güvencesiz çalışma koşulları, işsizlik, yaş ayrımcılığı, kayıt dışı çalıştırma, düşük ücret politikası, sosyal koruma güvencesizliği gibi birçok problem ile iç içe bir hayat sürmek zorunda kaldıkları, bu olumsuz tablodan kurtulma bir güvenceye kavuşma aracı olarak emeklilik haklarına kavuşmayı istedikleri tespit edilmiştir. Yaş olarak görece genç 40 ve 50 li yaşlarda yer alan EYT'lilerin emekli olarak emeklilikten beklendiği gibi aktif çalışma hayatından çekilmeyecekleri, çalışmaya devam edecekleri sadece bir sosyal koruma şemsiyesine girme çabası içerisinde oldukları çalışma sonucunda ortaya koyulmuştur. Sosyal güvenlik sisteminden sağlanan sosyal koruma uygulamaları iş gücü piyasalarındaki olumsuz koşullardan bir kurtuluş yolu olarak görülmemelidir. İş gücü piyasasındaki sorunların piyasa içerisinde çözülmesi ve çalışanların aktif çalışma hayatında kalmalarını teşvik edici politikaların uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Pension systems in the world and in Turkey have been in a great change and transformation for a long time. The aim of the thesis is to examine the frequent changes made in the conditions of entitlement to old-age pension with clientelist and populist concerns, in particular the rights and benefits provided by the social security system, with a focus on Retirement Age Victims (EYT). It is aimed to determine the effects of the changes made in this direction on the social base and their reflections on life practice, and to reveal the current situation from the perspective of the groups affected by these changes and who state that they are victimized. EYT members, who constitute the focus group of the study, are the people who are not subject to the age requirement to retire and qualify for the old-age pension when their insurance is registered for the first time, but the age requirement for retirement was imposed on them with the Law No. 4447, which entered into force on 08.09.1999. The study was carried out based on the in-depth interview technique, which is one of the qualitative research methods. In-depth interviews were conducted with 15 EYT members who took an active role in EYT associations and had high awareness. The data obtained from the interviews were analyzed with the MAXQDA program. As a result of the study, it was found that the retirement age victims had to lead a life intertwined with many problems in the labor market such as insecure working conditions, unemployment, age discrimination, unregistered employment, low wage policy, social protection insecurity, and that they want to get their retirement rights in order to get rid of this negative picture and reach security. As a result of the study, it has been revealed that EYT members, who are in their 40s and 50s and relatively young in age, will not withdraw from active working life as expected from retirement and will continue to work, and that they only strive to enter under a social protection umbrella. Social protection practices provided by the social security system should not be seen as a way out of the negative conditions in the labor market. It is necessary to solve the problems in the labor market within the market and to implement policies that encourage employees to stay in active working life.