Primipar kadınlarda doğum şeklinin optimalite düzeyine ve doğum sonu konfor üzerine etkisi
The effect of delivery method optimality level and postpartum comfort inprimiparous women
  1. Tez No: 797207
  2. Yazar: FÜSUN SÖKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ŞOLT KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma 01.01.2021 - 31.05.2022 tarihlerinde Kırklareli ili, Lüleburgaz Devlet Hastanesi doğumhane ve kadın doğum servisinde tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada evreni bilinen örneklem yönteminden yararlanılmış olup, örneklem sayısının hesaplanmasında Raosoft programı kullanılarak I. Tip hata miktarı 0,05, testin gücü 0,90 iken (α= 0,05, 1-β= 0,90) minimal örneklem sayısı 139 olarak bulunmuştur. Çalışma sonunda ise 100 spontan vajinal doğum (SVD) yapan ve 100 spinal anestezi ile sezeryan doğum (SD) yapan toplamda 200 kadına ulaşılmıştır. Çalışma sonunda ise 100 SVD yapan ve 100 spinal anestezi ile SD yapan toplamda 200 kadına ulaşılmıştır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu, Optimalite İndeksi Türkçe Uyarlaması (Oİ-TR) ve Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ)'dir. Sonuçta; doğum şekline göre gebelerin optimalite indeksi (Oİ) puanları SVD ile gebeliği sonlanan katılımcıların PÖİ'den aldıkları puan ortalaması 88,60±5,71, Oİ'den aldıkları puan ortalaması 84,02±3,12, Oİ toplam puan ortalamalarının SVD yapan grup için 85,40±2,98 belirlenmiştir. SD yapanların PÖİ'den aldıkları puan ortalamasının 92,07±3,99 Oİ'den aldıkları puan ortalamasının 89,01±5,83 ve SD yapanlar içinde 90,86±3,66 olduğu tespit edilmiştir. Gebelerin doğum şekline göre DSKÖ toplam ve alt boyut puanlarının karşılaştırıldığında; DSKÖ toplam puan ortalamaları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmamasına rağmen (p>0,05), SD'ların DSKÖ puan ortalaması 92,04±10,57 olduğu, DSKÖ puan ortalamasının (89,82±11,28) saptanmıştır. Veriler doğrultusunda SVD sırasında kanıta dayalı olmayan uygulamalar ve invaziv işlemlerden dolayı kadının optimalite düzeyi düşmüştür. SVD grubun toplam konfor puanıda olumsuz etkilenmiştir. Sağlık personelinin kanıta dayalı uygulamaları ve bilgilerini güncellemesi, sağlık kurumlarının politikalarını DSÖ ve Sağlık Bakanlığına göre düzenlemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive and cross-sectional study in the delivery room and obstetrics service of Lüleburgaz State Hospital in Kırklareli province, 01.01.2021 - 31.05.2022. In the study, the known universe sampling method was used, and the amount of Type I error was 0.05, the power impact of the test was 0.90 (α= 0.05, 1-β= 0.90) using the Raosoft program to calculate the sample number, and the minimal sample number was 139. Since there may be losses in cases, the number of people to be taken was determined as 155, assuming that there may be a loss in the sample, with a pattern effect of 1.3. At the end of the study, a total of 200 women who had 100 spontaneous vaginal deliveries (SVD) and 100 women who had a cesarean section (CS) with spinal anesthesia were reached. Data collection tools will be used Introductory Information Form prepared by the researcher in line with the literature, the Turkish Adaptation of the Optimality Index (OI-TR) and the Postpartum Comfort Scale (DSQ) in the evaluation of the optimality level. As a result of the evaluations, according to the mode of delivery, the optimality index scores of the pregnant women who ended their pregnancy with normal delivery were 88.60±5.71, the mean score from the OI was 84.02±3.12, and the mean score of the OI score was 88.60±5.71 for those who had SVD was determined as 85.40±2.98 for the group. It was determined that the mean score of those who gave CS was 92.07±3.99, the mean score of those who gave CS was 89.01±5.83 and 90.86±3.66 for those who gave CS.When the total and sub-dimension scores of the DSQ were compared according to the delivery type of the pregnant women; Although there was no statistically significant difference between the groups in terms of the mean scores of WHOS (p>0.05), the mean DSQ score of the group who had a CS was 92.04± 10.57, while the score of WHO was the group who had SVD. it is seen that the mean is 89.82±11.28. In line with the data obtained, the optimality level of women decreased due to non-evidence-based practices and invasive procedures during SVD. Depending on this SVD group's total comfort score was also negatively affected. It is recommended that health personel update their evidence-based practices and knowledge, and that inpatient health institutions regulate their policies according to WHO and the Ministry of Health.