Elektif kolon kanseri cerrahilerinde kullanılan plazma-lyte nin perioperatif metabolik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the perioperative metabolic effects of plasma-lyte used in elective colon cancer surgery
- Tez No: 797232
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: Çalışmamızda elektif laparoskopik kolon kanseri cerrahisi geçiren hastalarda plasma- lyte solüsyonunun saatlik alınan kan gazı değerleri üzerine etkilerini değerlendirilmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, 03.02.2021 ile 03.10.2021 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ameliyathanesinde genel anestezi altında elektif şartlarda laparoskopik kolon kanseri cerrahisi geçiren 18-70 yaş arası kişiler dahil edildi. Hastaların adı soyadı, yaşı, kilosu, boyu, VKİ'si, cinsiyeti, ASA skorlaması kaydedildi. Tüm hastaların preoperatif 1 gün önce alınan kan gazındaki pH, K + , Na + , Ca +2 , Cl - , Glukoz, Laktat, Base Excess, HCO 3 - ve osmolarite değerleri kaydedildi. İdame sıvısı olarak plazma-lyte kullanıldı. Postoperatif derlenmeye alınmaya takiben 60 dakika sonra alınan kan gazı sonuçları not edildi. Bulgular: Çalışmada Preop 0 pH ve Perop 2 pH değerleri“, ”Derlenme pH değerinden“ yüksek bulunmuştur. Buna göre; ”Preop 0 K + değeri“, ”diğer zamanlardaki K + değerlerinden“, ”Perop 1 Na + değeri“, ”Perop 2 Na + değerinden“ yüksek bulunarak farkı oluşturmuştur. Genel olarak, zaman bağlı ”GLU değerlerinde“ bir yükselme olduğu görülmektedir. ”Preop 0 laktat ve derlenme laktat değerleri“, ”diğer zamanlardaki laktat değerlerinden“;”Perop 1 HCO 3 - değeri“, ”Perop 2 HCO 3 - ve derlenme HCO 3 - değerlerinden“ yüksek bulunmuştur. ”Yaş“ arttıkça ”Derlenme pH değeri“ düşmektedir. ”Boy, kristalloid, ES, TDP, kanama miktarı, idrar miktarı“ arttıkça ”Derlenme pH değeri“ de artmaktadır. ”VKİ“ ve ”ASA“ arttıkça ”Derlenme K + değeri“ de artmaktadır. ”VKİ“ arttıkça ”Derlenme Ca +2 değeri“ artmakta; ”Kristalloid miktarı“ ve ”Kanama miktarı“ arttıkça ”Derlenme Ca +2 değeri“ azalmaktadır. ”İdrar miktarı“ arttıkça ”Derlenme Cl - değeri“ de artmaktadır. ”Derlenme pH değeri“, ”Erkek hastalarda“ daha yüksektir. ”İdrar miktarı“ arttıkça ”Derlenme Cl - değeri" de artmaktadır. Sonuç: Sonuç olarak, laparoskopik kolon cerrahisi geçirecek hastalarda, intravenöz sıvı rejimi olarak, plasma-lyte kullanımının uygun olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction:In our study, it was aimed to evaluate the effects of plasma-lyte solution on hourly blood gas values in patients undergoing elective laparoscopic colon cancer surgery. Material Method: People between the ages of 18-70 who will undergo elective laparoscopic colon cancer surgery under general anesthesia in the operating room of Cerrahpaşa Medical Faculty between 03.02.2021-03.10.2021 were included in our study. The pH,K+,Na+,Ca+2,Cl- ,Glucose,Lactate,BE,HCO3- and osmolarity values in the blood gas taken 1 day before the operation of all patients were recorded. Plasma-lyte was used as maintenance fluid. The blood gas results taken at the 1st hour following the postoperative recovery were noted. Results: Preop0,Perop2 PH values were found higher than Recovery PH values. Preop0 K+ value, other times K+ value; Perop1 Na+ value was found to be higher than Perop2 Na+ value. There appears to be an increase in time-dependent GLU values. Preop0,recovery lactate values, from other times lactate values; Perop1 HCO3-value was found higher than Perop2 and recovery HCO3- values. As age increases, Recovery pH value decreases. Recovery pH value increases as“height,crystalloid,ES,FFP,amount of bleeding,amount of urine”increases. As BMI and ASA increase, Recovery K+ value increases. As“BMI”increases, Recovery Ca+2 value increases; As Crystalloid and Bleeding amount increase,“Recovery Ca+2 value”decreases. As the urine amount increases, the Recovery Cl-value increases. Recovery pH value is higher in male patients. As the urine amount increases, the Recovery Cl-value increases. Conclusion: In conclusion, we recommend the use of plasma-lyte as an intravenous fluid regimen in patients undergoing laparoscopic colon surgery.